یافته‌های پژوهشی حاكیست: کودکانی که بین دو تا چهار سالگی با انواع پازل بازی می‌کنند، صاحب مهارت‌های فضایی ـ مکانی بهتری در سال‌های بعد خواهند شد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، بر اساس یافته‌های پژوهشی محققان دانشگاه شیكاگو، بازی با پازل، اگر تفاوت‌ها در میزان درآمد، سطح تحصیلات و ورودی زبان والدین كنترل شوند، یک عامل مهم در پیش‌بینی مهارت فضایی کودکان به شمار می‌آید.

پژوهشگران در بررسی ضبط های ویدیویی تعامل میان والدین و کودکان در فعالیت‌های روزانه در خانه دریافتند: کودکانی که بین ۲۶ تا ۴۶ ماهگی با پازل‌ها بازی می‌کنند، هنگامی که در ۵۴ ماهگی مورد آزمون قرار می‌گیرند، دارای مهارت‌های فضایی بهتری هستند.

«سوزان لوین»، پژوهشگر در زمینه رشد ریاضی در میان کودکان نوپا، اظهار كرد: کودکانی که با پازل‌ها بازی می‌کردند، در مقایسه با آنهایی که بازی نمی‌کردند، در وظایفی که توانایی آنها در چرخاندن و تغییر شکل‌ها را ارزیابی می‌کرد، عملكرد بهتری داشتند.

توانایی تبدیل ذهنی اشكال، شاخصه مهمی در كودكان بزرگتر برای انتخاب رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات و دریافت مدرك و انتخاب شغل محسوب می‌شود.

بر اساس یافته‌های این پژوهش، فعالیت‌هایی نظیر بازی با پازل در سال‌های اولیه زندگی ممکن است پایه گذار رشد این توانایی باشد.

این پژوهش، که نتایج آن در مجله «علوم رشد» منتشر شده است، اولین مطالعه‌ای است که تاثیر بازی پازل را در یک شرایط طبیعی بررسی كرده است.

به این منظور، ۵۳ جفت کودک - پدر/ مادر با پس زمینه‌های اجتماعی - اقتصادی گوناگون در یک مطالعه درازمدت شرکت كردند که در آن پژوهشگران تعامل‌های میان کودک - پدر/ مادر را در نشست‌های ۹۰دقیقه‌ای که هر چهار ماه یک بار و بین ۲۶ تا ۴۶ ماهگی برگزار می‌شد ضبط می‌كردند.

در این پژوهش، از پدر و مادرها خواسته می‌شد که با کودکان خود همان‌گونه کنش-واکنش کنند که در حالت عادی انجام می‌دادند و مشاهده شد که حداقل نیمی از کودکان این مطالعه با پازل بازی می‌كردند.

یافته‌های این پژوهش حاكیست: پدر و مادرهای با درآمد بالاتر تمایل دارند تا با تناوب بیشتری کودکان خود را با پازل سرگرم کنند. هم دخترها و هم پسرهایی که با پازل بازی می‌کردند، مهارت‌های فضایی بهتری داشتند، اما پسرها نسبت به دخترها با پازل‌های پیچیده‌تری بازی می‌کردند و پدر/مادران پسرها در طول بازی با پازل زبان فضایی بیشتری را به کار می‌بردند و بیشتر از والدین دخترها درگیر بازی بودند.