در حالی كه بسیاری از مردم زیمبابوه در فقر به سر می‌برند رهبر این كشور برای جشن تولد ۸۸ سالگی خود مهمانی عظیمی به هزینه ۶۵۰ هزار پوند با حضور ۲۰ هزار هوادار و پنج كیك بسیار بزرگ از جمله یك كیك ۸۸ كیلویی و دو كیك به شكل تمساح برگزار كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، همچنان كه بسیاری از هموطنان رابرت موگابه، رهبر زیمبابوه برای گذران زندگی خود به سختی تلاش می‌كنند، وی شمع‌های روی یكی از پنج كیك عظیم خود را در یك مهمانی ۶۵۰ هزار پوندی فوت می‌كند.

دو كیك در میان كیك‌ها علاوه بر شكل تمساح كه نماد قبیله گوشونگو متعلق به موگابه است، یك كیك ۸۸ كیلویی به شكل مناطق كوهستانی محلی، یك كیك به شكل آبشار ویكتوریا و یك كیك بستنی بزرگ وجود داشت.

در جشن تولد موگابه نزدیك به ۲۰ هزار تن از هواداران حزب وی موسوم به زانو - پی اف به كنسرت، مسابقه فوتبال و رژه زنان زیبا (Beunty Parade) دعوت شدند.

این جشن‌های پرهزینه كه در شهر موتاره برگزار شد از طرف دیگر خشم بسیاری از دیگر زیمبابوه‌ای‌ها را در پی داشت.

روزنامه مستقل "استاندارد" زیمبابوه برای پوشش خبر این جشن‌ها این گونه تیتر زد "كیك خوردن در حالی كه ملت گرسنه است".

این روزنامه در گزارش خود نوشت: مردم فقیر كره شمالی دو هفته پیش برای كیم جونگ ایل رهبر درگذشته خود جشن تولد برگزار كردند. كمی نزدیك‌تر در شهر موتاره در وطن ما نیز ما اتفاق مشابهی داشتیم. وقتی كه هزاران تن برای جشن ۸۸ سالگی موگابه به دور هم جمع شدند، روزنامه استاندارد اضافه كرد: موگابه كیك می‌برد و نوچه‌هایش مشروب می‌خورند و شام صرف می‌كنند، انگار كه فردا دیگر هرگز فرا نمی‌رسد.

شبكه تلویزیونی دولتی ZBC زیمبابوه گزارش داد: در جشن‌های برگزار شده در شهر موتاره چند تن از بهترین قنادهای كشور بهترین مهارت‌های خود را به كار گرفتند تا با ساختن كیك‌های بسیار شگفت‌انگیز از رئیس جمهور رابرت موگابه چهره ملی كشور ما قدردانی كنند.

این شبكه افزود: در این جشن علاوه بر آنكه موگابه در مركز توجهات بود، پنج كیك بزرگی كه بر بالای میز اصلی بود نیز از دید حاضران پنهان نماند.

این شبكه گزارش داد: كیك سوم باز آفرینی عالی مناطق كوهستانی شرقی با منابع معدنی و طبیعی فراوان آن بود كه براساس جشن تولد ۸۸ سالگی موگابه ۸۸ كیلوگرم وزن داشت.