نگاهی به آمار و حجم مبادلات تسلیحاتی كشورهای مختلف حاكی از آن است كه به رغم بحران مالی و اقتصادی جهان میزان فروش و عایدات كنسرسیوم‌های تسلیحاتی با رشد همراه بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه آلمانی "دی ولت" در گزارشی كه به استناد گزارش سالانه موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استكهلم (سیبری) ارائه شده، آورده است: «علی رغم بحران مالی واقتصادی رو به رشد جهانی، میزان فروش كنسرسیوم‌های تسلیحاتی جهان بار دیگر با رشد همراه بوده است. به این ترتیب با وجود پیامدهای ملموس بحران مالی و اقتصادی میزان درآمد تولید كنندگان تسلیحات نظامی با رشدی معادل یك درصد به ‌١/٤١١ میلیارد دلار(‌٣٠٥ میلیون یورو) در سال گذشته میلادی رسیده است.

گرچه میزان افزایش فروش كنسرسیوم‌های تسلیحاتی جهان در سال ‌٢٠١٠ در مقایسه با سال گذشته كمتر بوده است و با آنكه در سال ‌٢٠٠٩، این صنایع توانستند میزان فروش خود را به ‌٧ درصد افزایش دهند؛ با این حال رشد یك درصدی صنایع تسلیحاتی نیز در شرایطی كه اكثر زمینه‌ها همچون ماشین‌سازی و یا صنایع خودرو به دلیل بحران اقتصادی رشد كمتر از یك درصد داشته‌اند نیز امری قابل توجه است؛ چرا كه تولید كنندگان سلاح توانستند بازار و میزان فروش خود را به حالت ثابت نگه دارند.

یكی از كارشناسان مسائل تسلیحاتی موسسه "سیبری" در این ارتباط گفت: در واقع می‌توان گفت كه خریداران سلاح، همان دولت‌ها هستند.

به گفته‌ وی از زمان حوادث و حملات ‌١١ سپتامبر ‌٢٠٠١ تاكنون دولت‌های مختلف به شدت بر تلاش خود برای افزایش توان تسلیحاتی‌شان افزوده‌اند؛ به گونه‌ای كه از آن زمان تاكنون میزان فروش و عایدی ناشی از تجارت تسلیحاتی در سطح جهان به ‌٦٠ درصد افزایش یافته است.

در این میان كنسرسیوم و شركت‌های آمریكایی پیشتاز خرید و فروش سلاح بودند به گونه‌ای كه از میان ‌١٠ شركت كه از بزرگترین تولید كنندگان سلاح محسوب می شوند، هفت شركت به آمریكا تعلق دارند. در این لیست مجموع مقر ‌٤٤ شركت نیز در آمریكا قرار گرفته است.

علاوه بر این طبق این گزارش وجود كنسرسیوم‌هایی چون "لاكهید مارتین" با فروش معادلی ‌٣٦ میلیارد دلار درصدر لیست شركت‌های فروشنده تسلیحات به چشم می خورد.

در این لیست كنسرسیوم‌هایی چون كنسرم BAE انگلیس در مرتبه دوم و شركت مشترك آلمانی‌ـ فرانسوی EADS در جایگاه هفتم و شركت ایتالیایی "فین مچانیكا" نیز در جایگاه هشتم به چشم می‌خورد.

علاوه بر این شركت‌های آلمانی نیز با فروشی معادل ‌٧/٢ دلار در رتبه سی و یكم این لیست قرار دارد.

هواپیماهای خدماتی، تانك، سلاح، دستگاه‌های ردیاب، سیستم دفاع ضد موشكی و وسایل الكترونیك دفاعی از ادوات تسلیحاتی این كنسرسیوم آلمانی است.

طبق نظر یكی از كارشناسان تسلیحات انتظار می‌رود كه از این پس نظارت و كنترل بیشتری روی تجارت تسلیحات صورت گیرد؛ این كه این سلاح‌ها با چه هدفی خریداری می‌شوند از مسائل مورد بحث است. علاوه بر این وجود و حضور روزافزون كشورهایی چون چین، برزیل، هند، روسیه، آفریقای جنوبی و تركیه كه دارای برنامه های نظامی روبه گسترش هستند، نیز مساله قابل توجه است.»