دبیر كل ناتو اظهار داشت: ناتو هیچ تصمیمی برای حمله به سوریه ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، آندرس فوگ راسموسن، دبیركل ناتو در یك كنفرانس خبری در واشنگتن اظهار داشت: این نكته برای من حائز اهمیت است كه ناتو هیچ تصمیمی برای دخالت نظامی در سوریه ندارد.

راسموسن گفت: ناتو از نزدیك شرایط در سوریه را تحت نظر دارد.

وی اظهار داشت: تنها راه برون رفت از بحران در سوریه، اجرایی كردن درخواست‌های مشروع مردم سوریه و معرفی آزادی و دموكراسی است.

راسموسن هشدار داد: بحران سوریه ممكن است بر ثبات منطقه تاثیر بگذارد. من معتقدم بهترین راه برون رفت از این بحران، یك راهكار منطقه‌ای است.

وی به اتحادیه عرب توصیه كرد، یك راه حل پیدا كند و اظهار داشت: من معتقدم كشورهای منطقه باید به طور فعالانه به دنبال یافتن راه حل باشند.

در همین حال راسموسن تاكید كرد ناتو از سیاستی كه در قبال لیبی استفاده كرد در مورد سوریه استفاده نخواهد كرد.

در لیبی، حملات هوایی ناتو به مخالفان كمك كرد تا معمر قذافی و دولت او را سرنگون كنند.

وی اظهار داشت: در لیبی ناتو دارای دستور بسیار روشن سازمان ملل و حمایت فعالانه بسیاری از كشورهای منطقه بود، اما هیچ یك از این شرایط در مورد سوریه وجود ندارد.

راسموسن همچنین اظهار داشت: همزمان با موج ناآرامی‌های خشونت‌آمیز در افغانستان كه به دنبال آن چهار سرباز آمریكایی كشته و چند تن دیگر مجروح شده‌اند، سربازان ناتو "خویشتن‌داری بسیاری" از خود نشان می‌دهند.

دبیركل ناتو تاكید كرد: به دنبال حادثه قرآن‌سوزی كه پس از آن سربازان افغان تفنگ‌های خود را به سمت شریكان آمریكایی خود گرفتند، هنوز اعتماد میان ناتو و نیروهای امنیتی افغانستان از بین نرفته است.

وی اظهار داشت: حملاتی كه صورت گرفته، نشان‌دهنده تصویر كامل همكاری‌های روزانه میان ناتو و سربازان افغان نیست.

دبیركل ناتو تاكید كرد: همزمان با این ناآرامی‌ها سربازان ناتو حرفه‌ای‌گری و خویشتن‌داری بسیاری از خود نشان دادند و نیروهای امنیتی افغان نیز شجاعت قابل ملاحظه‌ای در تلاش برای كاهش خشونت‌ها نشان دادند.

روز شنبه دو مشاور نظامی آمریكایی در وزارت داخله افغانستان به ضربه گلوله كشته شدند.

دو سرباز دیگر نیز روز جمعه در شرق افغانستان به دست یك سرباز افغان كشته شدند.

روز یكشنبه هفت سرباز آمریكایی به خاطر انفجار یك نارنجك در جریان تظاهرات ضدآمریكایی در استان قندوز مجروح شدند.

ناتو مشاوران نظامی خود را به طور موقت از وزراتخانه‌های افغانستان خارج كرد.

پس از اینكه در پایگاه بگرام، نظامیان آمریكایی چندین نسخه قرآن را سوزاندند، اعتراضات گسترده مردمی در افغانستان به راه افتاد و افسران ارشد آمریكایی و ناتو از وقوع این حادثه عذرخواهی كردند و اعلام كردند این حادثه عمدی نبوده است.

راسموسن افراط‌گرایان در افغانستان را متهم به تلاش برای سوء‌استفاده از عصبانیت علیه قرآن‌سوزی كرد و ابراز امیدواری كرد، مشاوران نظامی ناتو به زودی به پست‌های خود در وزارتخانه‌های دولت افغانستان بازگردند.

وی افزود: دشمنان افغانستان موفق نخواهند شد، بین ما و شریكانمان تفرقه و جدایی بیفكنند. ما می‌خواهیم هر چه سریع‌تر همكاری‌های نزدیك خود را از سر بگیریم.

وی ادامه داد: البته ما باید اقدامات ضروری برای اطمینان یافتن از اینكه نیروهایمان در محیطی امن فعالیت می‌كنند، انجام دهیم.

راسموسن اظهار داشت: آشوب‌های جدید افغانستان تغییری در زمان‌بندی خروج سربازان ناتو از افغانستان و انتقال مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان ایجاد نخواهد كرد.

قرار است نیروهای ناتو تا پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان خارج شوند. هم‌اكنون ناتو دارای ۳۰ هزار سرباز تحت رهبری ارتش آمریكا در افغانستان است.