دادستان كل آمریكا به كنگره این كشور اعلام كرد: به دنبال دریافت شكایات متعدد نسبت به اقدام پلیس نیویورك در تحت نظر قرار دادن محله‌های مسلمان نشین آمریكا در حال بررسی است تا در خصوص موارد نقض حقوق مدنی توسط پلیس تحقیقات انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبكه خبری سی.بی.اس، اریك هولدر، دادستان كل آمریكا اظهار داشت كه اقدام پلیس در تحت نظر قرار دادن فعالیت‌های شهروندان تنها می‌بایست هنگامی انجام شود كه این اعتقاد وجود داشته باشد، اتفاق نامناسبی در حال رخ دادن است و یا به طور بالقوه می‌تواند رخ دهد.

وی اشاره نكرد كه تحقیقات وزارت دادگستری آمریكا در خصوص پلیس نیویورك قریب الوقوع است یا خیر.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در شش‌ماه گذشته اقدام به افشای برنامه‌های محرمانه پلیس نیویورك برای تحت نظر قرار دادن مسلمانان كرده بود.

بر طبق این گزارش‌ها پلیس بانك‌های اطلاعاتی ایجاد كرده بود نسبت به اینكه مسلمانان كجا زندگی می‌كنند؟ در چه مكان‌هایی اجناس مورد نیاز خود را خریداری می‌كنند؟ ازچه كافی‌نت‌هایی استفاده می‌كنند و كجا به تماشای مسابقات ورزشی می‌پردازند.

همچنین دهها مسجد و گروه دانشجویی مسلمانان نیز توسط ماموران مورد نفوذ قرار گرفته بود و دامنه فعالیت‌های نظارت بر مسلمانان به ایالت نیوجرسی و سراسر شمال شرق آمریكا نیز كشیده شده بود.

اریك هولدر تصریح كرد: من نمی‌دانم كه آیا این برنامه آن‌گونه كه در رسانه‌ها توصیف شده، به طور مناسب پیش برده شده و یا با شیوه‌ای كه دولت فدرال به انجام امور می‌پرداخته منطبق بوده است یا خیر.

وی افزود: بررسی‌های ما در خصوص این اقدامات دست‌كم در حال حاضر محدود به نامه‌هایی است كه دریافت كرده‌ایم و تنها تحقیقات ما آغاز شده است و من نمی‌دانم كه آیا اعتبارات فدرال نیز برای این كار مورد استفاده قرار گرفته است یا خیر.