در حالی كه نماینده سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل، نشست این شورا كه درباره اوضاع سوریه برگزار شده بود را ترك كرد، منابع آمریكایی از طرح عملیات نظامی پنتاگون علیه سوریه و بررسی تمام گزینه‌های نظامی علیه این كشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، فیصل الحموی، نماینده سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل عنوان داشت: هیات سوری از نشست اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل در خصوص سوریه خارج شد.

وی در ادامه افزود: هدف واقعی از برگزاری این نشست طولانی كردن بحران از طریق حمایت چنین نشست‌هایی از گروه‌های مسلح در سوریه است.

الحموی همچنین عنوان داشت: این اقدام نشان داد كه به صورت آشكار با معنا و مفهوم حمایت از انسان‌ها برای اهداف سیاسی بازی می‌شود.

وی در ادامه افزود: هیات سوریه این نشست را مشروع نمی‌داند بنابراین هر قطعنامه و مصوبه‌ای كه از این نشست صادر شود جانبدارانه خواهد بود و ما آن را مشروع نخواهیم دانست.

الحموی همچنین افزود: تحریم‌های اقتصادی یك‌جانبه فجیع‌ترین نقض حقوق بشر به شمار می‌آید چرا كه این اقدامات در درجه نخست شهروندان، زنان، كودكان و سالخوردگان را هدف قرار می‌دهد.

وی عنوان داشت: برخی به جای آنكه كمك كنند تا شرایط بهتر شود كنار ایستاده‌اند. همكاری‌های مشترك با كمیته صلیب سرخ جهانی باعث شد تا كمك‌های بشردوستانه به برخی از اماكن آسیب‌دیده در سوریه رسانده شود.

وی در ادامه افزود: سوریه از چنین كمك‌هایی از سوی دیگر كشورها استقبال می‌كند. ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم به صورت مستقیم با دولت سوریه مانند كمیته صلیب سرخ وارد مذاكره شود.

در آغاز نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل ناوی پیلای، كمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل از دادگاه كیفری بین‌المللی خواست تا تصمیماتی در قبال مساله سوریه اتخاذ كند.

این در حالی است كه عدنان المنصر، سخنگوی رئیس جمهوری تونس عنوان داشت، این كشور آماده است به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و خانواده‌اش پناهندگی سیاسی دهد.

پیش‌تر رئیس جمهوری تونس در كنفرانس "دوستان سوریه" عنوان داشت كه روسیه می‌تواند به بشار اسد پناهندگی دهد.

از سوی دیگر منابع آمریكایی در گفت‌وگو با شبكه خبری سی‌.ان‌.ان اعلام كردند كه وزارت دفاع آمریكا (پنتاگون) طرح عملیات نظامی علیه سوریه را آماده كرده است.

این منابع در ادامه افزودند: طرح مذكور آماده اجراست و در صورتی كه كاخ سفید دستور دهد این طرح عملیاتی می‌شود.

منابع آمریكایی همچنین عنوان داشتند: این طرح بعد از تحلیل‌ها و ارزیابی‌های صورت گرفته از سوی تحلیل‌گران وزارت دفاع آمریكا تدوین و آماده شد.

آنها همچنین تاكید كردند: براساس این طرح، گزینه‌های نظامی مختلفی روی میز است تا علیه نظام سوریه استفاده شود. در این طرح نوع سلاح‌ها و تجهیزات نظامی مناسب نیز به همراه تعداد نیروهای لازم مشخص شده است.

منابع آمریكایی همچنین تاكید كردند: استفاده از هواپیماهای ارتش آمریكا در چنین عملیاتی مساله ساده‌ای نخواهد بود اما رهبران سیاسی و نظامی آمریكا به صورت جدی این مساله را بررسی می‌كنند.

منابع آمریكایی خاطرنشان كردند: چنانچه به ارتش آمریكا دستور داده شود، علیه سوریه وارد عمل شود نیروهای مسلح آمریكا باید طرح‌های نظامی بیشتری را آماده كنند.

آنها همچنین اعلام كردند: وزارت دفاع آمریكا راه‌های حمایت از انبارهای سلاح شیمیایی سوریه را نیز بررسی كرده است.

این منابع آمریكایی همچنین عنوان داشتند: واشنگتن از تحولات سوریه و اقدامات نیروهای این كشور تصاویر هوایی تهیه كرده است و علیه نهادهای ارتباطی و نظامی جاسوسی می‌كند.