وزارت کشور عربستان هر نوع تظاهرات در این كشور را "مخالف شرع اسلام" دانست.

به گزارش انجمن دانشجویان خبرنگار ایسنا، سخنگوی امنیتی وزارت کشور عربستان اعلام کرد: بر اساس قوانین متداول و جاری کشور، هر نوع تظاهرات، راهپیمایی، تحصن و دعوت به این‌گونه اقدامات با اصول شریعت اسلامی، ارزش‌ها و عرف جامعه سعودی تعارض دارد.

در این بیانیه آمده است: نظام به نیروهای امنیتی این اختیار را داده است که همه اقدامات لازم را برای مقابله با اخلال‌گران امنیت اتخاذ کنند.

مردم منطقه شیعه‌نشین الشرقیه عربستان از مدت‌ها قبل برای درخواست حقوق خود و پایان دادن به تبعیض‌ها، به صورت هفتگی درحال تظاهرات و راهپیمایی‌های اعتراض آمیز هستند.

نیروهای سعودی برای مقابله با این موج اعتراض‌ها، به تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم حمله کرده و به سوی آنها گاز اشک‌آور و گلوله جنگی شلیک می کنند و در جریان این سرکوب‌ها تا کنون ده‌ها تن از شهروندان عربستانی شهید و یا زخمی شده‌اند.

جمعه گذشته نیز در منطقه الشرقیه عربستان تظاهرات گسترده‌ای برای درخواست آزادی "توفیق العامر" از علمای این منطقه برگزار شد.

وزارت کشور عربستان درحالی هرگونه تظاهرات و اعتراض در این کشور را جرم و گناه می‌داند که پیش از این، سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان در نشستی که در تونس تحت عنوان "دوستان سوریه" برگزار شد، بر ضرورت ارسال سلاح و حمایت کامل از مخالفان در سوریه حمایت کرد.

از سوی دیگر، "شیخ مصطفی ملص"، عضو جمعیت علمای مسلمان لبنان، ادعای مفتی‌های وهابی سعودی مبنی ‌بر غیرشرعی بودن تظاهرات را مغایر تعالیم اسلامی دانست و تاکید کرد، این فتواهای سیاسی برای سرپوش گذاشتن بر جنایات رژیم آل‌سعود و قتل مردم معترض صادر شده است.

وی در مصاحبه با شبكه خبری العالم، با تاکید بر این‌که دلیلی شرعی برای حرام بودن تظاهرات وجود ندارد، گفت: ادعای حرام بودن تظاهرات با انگیزه‌های سیاسی برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات و اعتراض است.

وی افزود: وهابی‌های سعودی برگزاری تظاهرات را تنها در عربستان و كشورهای وابسته به آن حرام می‌دانند ولی از تظاهرات در دیگر كشورها حمایت می‌كنند.

شیخ مصطفی ملص با اشاره به سرکوب خونبار مردم عربستان به دست نظامیان سعودی، گفت: تیراندازی به سوی انسان بی‌دفاع جایز نیست زیرا این اقدام قتل عمد برای منع مردم از مطالبه حقوقشان، مغایر با اسلام، قوانین بین‌المللی و قوانین اساسی بسیاری از كشورهای جهان است.وی خاطرنشان کرد: عالم دینی مجاز نیست كه با صادر كردن فتوا جنایات حاكم را توجیه كند، فتواهایی كه امروز در عربستان صادر می‌شود، سیاسی است و در وهله اول شان و اعتبار مفتیان را زیرسوال می‌برد و حاكم نیز به همین سرنوشت دچار می‌شود.