متهم اصلی پرونده لاكربی خود را قربانی سیاست‌های اشتباه و قضاوت‌های نادرست خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، عبدالباسط المقرحی، متهم اصلی پرونده انفجار هواپیمای پن آمریكن خطوط هوایی آمریكا بر فراز اسكاتلند كه به كشته شدن ۲۷۰ تن انجامید، در كتابی كه روز دوشنبه منتشر شده، با نادرست خواندن احكام صادر شده علیه خود اعلام كرد كه وی قربانی این پرونده شده است.

این كتاب توسط جان آشتون كه سه سال از المقرحی دفاع كرد، با عنوان "المقرحی: شما هیات منصفه هستید" منتشر شده و در آن آمده است: من قربانی بی‌گناه سیاست‌های اشتباه، تحقیقات شكست‌خورده و قضاوتی نادرست بوده‌ام.

بنا به گفته المقرحی، عبدالعاطی العبیدی، وزیر امور خارجه وقت لیبی به وی گفته است، وزیر دادگستری اسكاتلند به مقامات لیبیایی اطمینان داده كه المقرحی به دلایل انسان‌دوستانه آزاد می‌شود و نیازمند برگزاری دادگاه تجدیدنظر نیست.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع گفته است: این حق قانونی من بود كه به حكم دادگاه اعتراض كنم و این حكم به دادگاه تجدیدنظر برود، اما این كار را انجام ندادم، چرا كه اگر دادگاه تجدیدنظر برگزار می‌شد، دیگر عدالت برقرار نمی‌شد.

از سوی دیگر، سخنگوی دولت اسكاتلند با رد اظهارات المقرحی اعلام كرده كه دولت این كشور هیچ دخالتی در این قضیه نداشته اما احزاب مخالف دولت خواستار توضیحات وزیر دادگستری در این خصوص شده‌اند.