شیخ الازهر ضمن محكوم كردن اهانت نظامیان آمریكا به قرآن كریم در افغانستان این اقدام را وحشیانه و عبور از خط قرمز دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی المحیط، احمد الطیب، شیخ الازهر با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف نسبت به حادثه قرآن‌سوزی در افغانستان، این اقدام نظامیان آمریكایی را به شدت محكوم كرد.

وی در ادامه افزود: خروج فوری نیروهای نظامی آمریكا از خاك افغانستان تنها راه برای حل بحران موجود است تا به این وسیله ملت افغانستان بتوانند خودشان برای سرنوشت‌شان تصمیم بگیرند.

شیخ الازهر خطاب به عاملان این قرآن‌سوزی و نظامیان آمریكایی گفت: ای متجاوزان مردم را رها كنید تا خودشان برای خود تصمیم بگیرند و راهشان را انتخاب كنند. آنها را به زندان‌های گوانتانامو، بگرام و ابوغریب نفرستید و به اقدامات شرم‌آورتان كه تاریخ هرگز آن را نخواهد بخشید پایان دهید!

وی ضمن وحشیانه خواندن این اقدام آن را عبور از خط قرمز دانست و گفت: مسلمانان جهان هرگز این تجاوز را نمی‌پذیرند حتی اگر جان خود را در این راه از دست بدهند چرا كه چنین اقداماتی در حقیقت دشمنی علیه مقدسات است و احساسات میلیون‌ها مسلمان را خدشه‌دار می‌كند.

شیخ الازهر افزود: قرآن كریم والاترین و باارزش‌ترین جایگاه را در قلب مسلمانان دارد، لذا هرگونه توهین و بی‌حرمتی به آن از سوی مسلمانان بخشیده نخواهد شد.

وی تاكید كرد: الازهر این اقدام وحشیانه علیه قرآن را نمی‌پذیرد، همان‌طور كه هیچ انسان متدین و غیرمتدینی، این مساله را نمی‌پذیرد.

شیخ الازهر در پایان، پیشنهادها برای حضور بیشتر آمریكایی‌ها در افغانستان برای مبارزه با پدیده تروریسم را سرپوش‌گذاری بر ادامه جنایات آمریكایی‌ها در افغانستان دانست.