اسناد جدید اطلاعاتی افشا شده نشان می‌دهد كه اسامه بن لادن در زمان اختفا در پاكستان دارای تماس دائمی با چندین تن از مقام‌های ارشد آژانس اطلاعات نظامی پاكستان بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، این اسناد در ایمیل‌های اندیشكده امنیتی آمریكایی "استراتفور" وجود دارد كه توسط گروه هكرهای انانیموس به دست آمده و توسط وب سایت افشاگر ویكی‌لیكس منتشر شده است.

شركت امنیتی استراتفور تحلیل‌هایی در خصوص امور مختلف جهان به شركت‌های بزرگ، مقام‌های نظامی و آژانس‌های دولتی ارائه می‌كند و یكی از مجله‌های تجاری آمریكا این شركت را به سایه سازمان سیا تشبیه كرده است.

در یكی از ایمیل‌های این شركت اسنادی وجود دارد كه در جریان حمله به محل سكونت اسامه بن لادن، رهبر القاعده در منطقه ابیت آباد پاكستان جمع آوری شده است.

به دنبال حمله نیروهای ویژه آمریكا به محل اختفای اسامه بن لادن در ابیت آباد در ماه مه سال ۲۰۱۱ وی به قتل رسید.

در اسناد موجود در ایمیل شركت استراتفور نشان داده شده كه بن لادن با ۱۲ تن از مقامات آژانس اطلاعاتی پاكستان (ISI) در ارتباط بوده و آنها از محل اختفای او آگاه بوده‌اند.

در ایمیل‌های داخلی رد و بدل شده، نام مقامات پاكستانی آورده نشده اما در آنها ذكر شده كه آمریكا می‌تواند از این اطلاعات به عنوان اهرم فشار در مذاكرات پس از حمله به ابیت آباد با پاكستان استفاده كند.

مقامات آمریكایی همیشه معتقد بودند كه امكان ندارد (ISI)‌ از محل اختفای بن لادن در نزدیكی یك پادگان نظامی در شهری نزدیك به اسلام آباد خبر نداشته باشند اما پاكستان همیشه این مساله را تكذیب می‌كرد.

در ایمیل‌های مذكور ذكر شده كه چندین تن از مقامات ارشد (ISI) و یك ژنرال بازنشسته ارتش پاكستان از محل اختفای بن لادن اطلاع داشته‌اند.

ویكی لیكس ادعا كرده كه به پنج میلیون ایمیل شركت استراتفور دست پیدا كرده و آنها را منتشر خواهد كرد اما تا به حال تنها ۲۰۰ ایمیل منتشر شده است.

از سایر ایمیل‌های هك‌ شده می‌توان به ایمیل‌هایی كه در آن اطلاعاتی مربوط به هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا وجود دارد، اشاره كرد. در این ایمیل‌ها ذكر شده كه چاوز به خاطر مبتلا بودن به سرطان كمتر از یك سال دیگر زنده است.

در این ایمیل‌ها ذكر شده كه پزشكان روسیه به این نتیجه رسیده‌اند كه هوگو چاوز تنها كمتر از یك سال دیگر زنده است.

جولیان آسانژ، بنیانگذار ویكی‌لیكس شركت استراتفور را به دست داشتن در طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های تحقیقاتی غیر قانونی و غیر اخلاقی برای شركت‌های خصوصی متهم كرده است.