نخست‌وزیر عراق با تاكید بر ضرورت حفظ وحدت ملی عنوان داشت كه عناصر بیگانه تفكر جدایی‌طلبی در كشور را تغذیه می‌كنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه اماراتی البیان، نوری المالكی، نخست‌وزیر عراق عنوان داشت: عراقی‌ها به وحدت ملی‌شان پایبند هستند و ما نمی‌توانیم نسبت به عناصر بیگانه در تقویت تفكر جدایی‌طلبی بی‌توجه باشیم.

وی در ادامه افزود: ممكن است این مساله به دنبال بیم و نگرانی‌ها از گسترش نفوذ و قدرت عراق باشد، چرا كه بعضی‌ها از این مساله نگران هستند.

المالكی همچنین عنوان داشت: عراق كشوری است كه براساس نظام دموكراتیك و قانون اساسی بنا شده است و سعی می‌كند مشكلات خود را از طریق راهكارهای مسالمت‌آمیز بدون مداخله در امور داخلی دیگران حل‌وفصل كند.

وی در ادامه افزود: عراق اجازه نمی‌دهد در امور داخلی‌اش مداخله شود، چرا كه از این مساله بسیار رنج برده است. وظیفه اصلی ما ایجاد كشوری قدرتمند است.

المالكی همچنین عنوان داشت: باید به دولت‌های محلی اختیارات بیشتری داد تا در روند بازسازی كشور مشاركت كنند، البته مسائل مربوط به دولت مركزی از جمله امنیت، روابط خارجه، ذخایر طبیعی و حاكمیت محفوظ باقی می‌ماند.

وی در ادامه افزود: عراق همچنان مورد هدف و تصویر این كشور همچنان تصویر نظام سابق و تجاوزات آن است. تاثیرات بیگانگان در عراق ممكن است خطرناك باشد.