یك كارشناس مسایل خاورمیانه گفت: با وجود شرایط استراتژیك یمن و منافع قدرت‌های بزرگ، برخی از كشورهای منطقه تلاش می‌كنند ثبات رژیم گذشته را برگردانند تا منافع آنها تامین شود و از سویی از خطرهای آینده خود را مصون كنند.

سید محمد ذوالفقاری، كارشناس مسایل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره انتخابات ریاست جمهوری یمن بیان كرد: قیام مردم یمن به لحاظ گستردگی از سایر كشورهایی كه در آنها بیداری اسلامی روی داده كمتر نبوده اما آنچه مانع از نتیجه‌گیری قیام مردم یمن شده وضعیت خاص مردم یمن است.

وی با بیان اینكه برای بررسی تحولات یمن بررسی موقعیت ژئوپلتیكی این كشور بسیار مهم است، ادامه داد: یمن در جنوب شبه جزیره عربستان و در همسایگی با این كشور قرار دارد. این دو كشور با یكدیگر از گذشته اختلافات ریشه‌ای و جدی داشته و هرگونه تحولات گسترده و انقلاب واقعی در یمن می‌تواند امنیت عربستان را به خطر بیندازد، هم چنین وجود اقلیت‌های زیدی‌ها و اسماعیلی‌ها در شمال یمن و جنوب عربستان می‌تواند در صورت وقوع انقلاب در یمن امنیت عربستان به لحاظ امنیتی مذهبی و نظامی بسیار مورد تهدید قرار دهد.

این كارشناس مسایل خاورمیانه در ادامه اظهاراتش گفت: بر همین اساس عربستان تلاش می‌كند كه طرح شورای همكاری خلیج فارس مبنی بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با یك كاندیدا به خوبی اجرا شود و وضعیت سیاسی یمن را در جهت حفظ قدرت سامان دهد.البته عربستان سعودی برای اقناع افكار عمومی در داخل و خارج از یمن با طرح خطر القاعده سعی كرده است رژیم فعلی را حفظ كند و در صورتی كه یمن به سمت ثبات مورد نظر آنها حركت نكرد خطر تسلط القاعده و عملیات تروریستی را مطرح كنند.

ذوالفقاری با اشاره به تنگه باب المندب ادامه داد: اشراف بر این تنگه استراتژیك باعث شده است كه قدرت‌های فرامنطقه‌یی مانند اروپا و آمریكا از بیم ناامنی‌های فراگیر و اهمیت این نقطه به سوی تثبیت وضعیت سیاسی یمن از راه حمایت از ابقای رژیم صالح تنها با یك جا به جایی جزئی در ریاست آن تلاش كنند. در همین راستا مشاهد می‌كنیم كه كشورهایی مانند روسیه و آمریكا به عبد ربه منصور هادی پس از پیروزی در انتخابات تبریك می‌گویند.

وی با اشاره به اینكه در شرایط كنونی، یمن نمی‌تواند در مسیر دموكراسی‌خواهی حركت كند افزود: ادامه تظاهرات مردم در میادین صنعا نشان می‌دهد كه مردم از این وضعیت راضی نیستند و اجرایی شدن طرح شورای همكاری خلیج فارس نمی‌تواند یمن را به ثبات و سامان برساند و مطالبات مردم هم‌چنان بی‌جواب مانده است.

ذوالفقاری ادامه داد: پیش از خروج صالح بحث مصونیت قضایی مطرح بود؛ اگرچه مخالفت‌های شدیدی در این زمینه انجام گرفت، اما باز هم به دلیل حمایت قدرت‌های بزرگ صالح توانست مصونیت سیاسی به دست آورد، اما این مصونیت سیاسی صالح در نگاه مردم یمن ارزشی ندارد و حتما مردم یمن به دنبال گرفتن انتقام خود از صالح هستند.

این عضو پژوهشگاه مطالعاتی جامعه المصطفی درباره دخالت برخی از كشورهای منطقه در امور داخلی یمن گفت: مردم یمن بر این باورند كه شورای همكاری خلیج فارس در امور داخلی یمن دخالت می‌كند و حضور خارجی‌ها و اجرای طرح شورای همكاری خلیج فارس نشان دهنده نوعی تلاش برای جانشینی در جهت در دست‌گیری قدرت در یمن است. این در حالی است كه مردم این كشور حتی در شعارهای خود اعلام كرده‌اند كه نمی‌گذارند برخی كشورها بر آنها حكومت كنند.