رژیم صهیونیستی در شرایطی به اقدامات خصمانه‌اش علیه ملت فلسطین، خاك و مقدسات آن‌ها شدت بخشیده كه خاورمیانه دستخوش تحولاتی گسترده است، در چنین شرایطی برای این رژیم بهتر است كه از اقدامات تحریك‌آمیزش علیه ملت فلسطین دست بردارد و به حقوق آنها احترام بگذارد زیرا در غیر این صورت نه تنها با قیام ملت فلسطین بلكه با خشم مسلمانان و اعراب در كشورهای عربی و اسلامی روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش انجمن دانشجویان خبرنگار ایسنا، روزنامه فلسطینی القدس، در تحلیلی آورده است: «در حال حاضر اوضاع امنیتی طی چهار الی پنج سال گذشته به خط "صفر خشونت" و یا چه بسا زیر خط صفر رسیده است اما اسرائیل روند صلح با فلسطین را به حالت تعلیق درآورده و دامنه شهرك‌سازی‌ها در اراضی فلسطینی را گسترش داده است. این‌ها اموری هستند كه نه تنها براساس تعاریف وارده در قوانین بین‌المللی هیچ ارتباطی با مذاكرات جدی برای تحقق كمترین میزان صلح عادلانه ندارند، بلكه راه را برای شهرك‌نشینان یهودی جهت ایجاد فساد در اراضی فلسطینی و ایجاد رعب و وحشت در میان فلسطینی‌ها باز گذاشته است.

براین اساس، زمانی كه فلسطینی‌ها نه در سخن بلكه در عمل تاكید می‌كنند خواهان برقراری صلح عادلانه و كامل هستند، طرف اسرائیلی این پایبندی و تعهد فلسطینی‌ها را به حساب ضعف و ناتوانی آنها می‌گذارد، در نتیجه روز به روز دامنه شهرك‌سازی‌های خود در اراضی فلسطینی را گسترش می‌دهد و اقدامات خود را در تحریك احساسات فلسطینی‌ها به ویژه احساسات دینی و مذهبی آنها نسبت به مقدسات اسلامی و مسیحی موجود در بیت‌المقدس و خارج از آن تشدید می‌كند، در غیر این صورت معنای حمله شهرك‌نشینان و یهودیان افراطی به صحن‌های مسجدالاقصی در هفته‌های اخیر چه می‌تواند باشد؟ چرا مسئولان اسرائیل اجازه حمله به بیت‌المقدس را می‌دهند، در حالی كه می‌دانیم در دین یهود ورود به مسجد برای یهودیان ممنوع است. اما سوالی كه مطرح می‌شود این است، چه انگیزه‌ای وجود دارد كه با وجود هشدارهای مداوم خاخام‌های یهودی برای عدم ورود به مسجدالاقصی، ده‌ها یهودی با ورود به صحن‌های این مسجد مقدس خشم فلسطینی‌ها را برمی‌انگیزند؟

مسئولان اسرائیلی بار دیگر ثابت كردند تا زمانی كه فكر می‌كنند در تمامی امور مربوط به فلسطین، تصمیم گیرنده اصلی و حلال مشكلات هستند، دیگر نیازی به توجیه اقداماتشان ندارند؛ اسرائیلی‌هایی كه هر بار به فلسطینی‌ها می‌گویند، "تصمیم‌گیرنده اصلی ما هستیم و شما فلسطینی‌ها یا باید اوامر ما را اجرا كنید یا از فلسطین بروید".

اما فلسطینی‌ها هرگز از سرزمین‌ خود كوچ نمی‌كنند و با تمام وجود به خاك و مقدساتشان پایبند هستند.

علاوه بر این بیش از یك و نیم میلیارد تن از اعراب و مسلمانان در كشورهای عربی و اسلامی از این استقامت و استواری حمایت می‌كنند چرا كه سكوت كشورهای عربی و اسلامی در برابر اقدامات اسرائیل در حقیقت به مثابه خاكستر زیر آتش است كه هر لحظه امكان دارد شعله ور شود و اگر چنین اتفاقی بیفتد به نفع هیچ كس نخواهد بود لذا اسرائیل بهتر است از سیاست‌های تحریك‌آمیز خود دست بكشد و برای عقب‌نشینی فوری از اراضی فلسطینی تلاش كند، زیرا در منطقه‌ای كه دستخوش تحولات است تنها راه پایان دادن به درگیری‌ها برقراری صلح كامل و احترام گذاشتن به حق و خواسته ملت فلسطین است.»