مشاركت گسترده مردمی و حمایت حداكثری از پیش نویس جدید قانون اساسی سوریه واكنش‌های متفاوتی در جهان عرب و غرب به دنبال داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه اماراتی الاتحاد، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با استقبال از این همه پرسی گفت: مسكو از همه پرسی قانون اساسی سوریه استقبال می‌كند و ما اعتقاد داریم كه این همه پرسی گامی به سوی دموكراسی محسوب می‌شود و یقینا چند حزبی شدن سوریه مساله‌ای است كه باید از آن استقبال شود.

وی در ادامه افزود: ما از تمامی گروه‌های سیاسی در سوری چه مقام‌های این كشور و چه مخالفان می‌خواهیم كه بر سر میز مذاكره بنشینند. این همه‌پرسی گام مهمی برای اجرای اصلاحات در سوریه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در سخنانی ابراز امیدواری كرد كه همه‌پرسی قانون اساسی سوریه به پیشبرد روند اصلاحات در این كشور كمك كند و باعث آغاز مذاكرات سیاسی میان طرف‌های موجود در سوریه شود.

وی در ادامه گفت: پكن اظهارات وزیر خارجه آمریكا مبنی بر تلاش جامعه جهانی برای تغییر مواضع چین و روسیه در قبال سوریه را نمی پذیرد و اعتقاد دارد كه باید همگی تلاش كنیم تا از شدت تشنج در سوریه بكاهیم. ما از جامعه جهانی می‌خواهیم تا به استقلال، حاكمیت و انتخاب ملت سوریه احترام بگذارد.

اما وزارت خارجه آمریكا، فرانسه، انگلیس و كانادا در اظهاراتی مداخله جویانه صحت همه پرسی اخیر سوریه را كه با مشاركت بیش از ‌٥٧ درصد مردم این كشور برگزار شد، زیر سئوال بردند.

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه كه برای شركت در نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا به بروكسل رفته در سخنانی عجیب گفت: هنگامی كه رئیس پارلمان سوریه با خنده رای خود را به صندوق رای می‌اندازد، این نشان دهنده آن است كه تمام این پروسه طنزی بیش نیست!

این در حالی است كه مردم سوریه با حضوری گسترده درهمه پرسی قانون اساسی و با رایی قاطع و رسا به اصلاحات بشار اسد، رییس جمهوری این كشور" آری" گفتند.

محمد ابراهیم الشعار، وزیر كشور سوریه درجمع خبرنگاران گفت : ‌٨ میلیون و ‌٣٧٦ هزار سوری یعنی ‌٤/٥٧ درصد سوری‌ها درهمه پرسی قانون اساسی جدید شركت كردند و ‌٤/٨٩ درصد از آنان با آن موافقت كردند.

وی افزود : ‌٧٥٣ هزار و ‌٢٠٨ نفر ، ‌٩ درصد از رای دهندگان با این قانون اساسی جدید مخالفت كردند و ‌١٣٢ هزار و ‌٩٢٠ رای هم باطله بود.

وزیر كشور سوریه با بیان اینكه همه پرسی در كمال آزادی و شفافیت و بصورت دموكراتیك برگزار شد، تاكید كرد كه اگر برخی مانع تراشی‌های گروه‌های مسلح نبود درصد شركت كنندگان و رای مثبت به قانون اساسی جدید سوریه بسیار بیشتر می شد.

ابراهیم الشعار خاطرنشان كرد: برغم اینكه مردم سوریه در برخی مناطق با تهدید گروه‌های تروریستی مسلح مواجه بودند اما استقبال آنان از همه پرسی بویژه جوانان شگفت انگیز است.

وی افزود: این استقبال گسترده در حالی صورت گرفت كه رسانه‌هایی درصدد گمراه كردن مردم برآمدند و تلاش كردند آنها را تشویق كنند از حق خود در تعیین سرنوشت صرف‌نظرنمایند.

وزیر كشور سوریه تصریح كرد: سوریه شاهد حوادثی بویژه در برخی مناطق مانند حمص و ادلب بود و تروریست‌ها تلاش كردند مانع انجام همه پرسی شوند اما عملیات همه پرسی مانند آنچه انتظار می رفت، انجام شد.

ابراهیم الشعار خاطرنشان كرد: نیروهای حفظ نظم برای حل وضعیت امنیتی اقدام كردند و در زمینه برقراری امنیت و آرامش موفق شدند.

وی تاكید كرد: ما برای بازگشت آرامش و امنیت كامل در سوریه تلاش می كنیم و در نزدیكترین زمان ممكن این تلاش ها به نتیجه خواهد رسید.