وزیر امور خارجه آمریكا اعلام كرد، انتقاد از عذرخواهی رئیس‌جمهوری این كشور در خصوص سوزاندن قرآن توسط نیروهای آمریكایی در افغانستان مثمرثمر نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبكه خبری سی.ان.ان، هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه آمریكا اعلام كرد: سیاست‌های ما مشكل‌ساز است و باعث شعله‌ور شدن آتش درگیری در شرایط كنونی افغانستان می‌شود.

باراك اوباما، رئیس‌جمهوری آمریكا روز پنجشنبه در نامه‌ای به حامد كرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان درباره سوزاندن قرآن توسط نیروهای آمریكایی در پایگاه هوایی بگرام عذرخواهی كرد و این اتفاق را یك اشتباه قلمداد كرد.

وزیر امور خارجه آمریكا اعلام كرد: در حال حاضر این اقدام با توجه به شرایط درست بود و ما از اقدام نیروهایمان در افغانستان شرم‌زده هستیم.

دست‌كم چهار نیروی آمریكایی در حملات روزهای گذشته كه در واكنش به سوزاندن قرآن بود، جان خود را از دست داده‌اند. این حملات همچنین به زخمی شدن تعداد بسیاری از نیروهای آمریكایی منجر شده است.

وزیر امور خارجه آمریكا عنوان داشت: امیدواریم افراد در افغانستان برای آرام كردن اوضاع با یكدیگر متحد شوند.

وی افزود: در حال حاضر شرایط تحت كنترل نیست و لازم است خشونت‌ها توقف یابد.

كلینتون همچنین خاطرنشان كرد: تلاش‌های دیپلماتیك برای قطع حمایت‌ها از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در حال انجام است.

كلینتون در گفت‌وگو با شبكه خبری سی.ان.ان با اشاره به تحولات سوریه گفت: ما همانند كشورهای دیگر قراردادهای بسیاری داریم اما با این حال پیام ما به همه حامیان دولت سوریه این است كه شما نمی‌توانید به حمایت از رژیمی ادامه دهید كه به زودی فرو خواهد پاشید.

با این حال، وزیر امور خارجه آمریكا خاطرنشان كرد: شورای ملی سوریه همانند جنبش جناح مخالف در لیبی كه به سركوبی رژیم معمر قذافی منجر شد، از انسجام كافی برخوردار نیست.

كلینتون گفت: شورای ملی سوریه تلاش خود را به نفع احسن به عمل می‌آورد، اما مشخصا در این كشور هنوز جناح مخالف متحدی وجود ندارد.

وزیر خارجه آمریكا در خصوص اظهارات اخیرش در تونس مبنی بر اینكه اوباما در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو پیروز خواهد شد، گفت: من با توجه به آگاهی از وضعیت كمپین‌های انتخاباتی این مساله را مطرح كردم.