به گفته مقامات یمنی مراسم تفویض حكم ریاست جمهوری یمن امروز (دوشنبه) با حضور رئیس جمهوری پیشین این كشور و مقامات و فرستادگان بین‌المللی در صنعاء پایتخت یمن برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه اماراتی الاتحاد، امروز (دوشنبه) مراسم تفویض حكم ریاست جمهوری عبدربه منصور هادی، ‌رئیس جمهوری موقت یمن در كاخ ریاست جمهوری این كشور با حضور علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین و نمایندگان تعدادی از كشورها و سازمان‌های خارجی برگزار می‌شود.

این در حالی است كه احزاب "اللقاء المشترك" كه ریاست دولت انتقالی را نیز بر عهده دارند اعلام كردند، در این مراسم شركت نخواهند كرد.

عبده العدینی، سخنگوی این احزاب اعلام كرد كه اللقاء المشترك در مراسم تفویض حكم ریاست جمهوری منصور هادی شركت نخواهد كرد چرا كه این امر مخالف با قانون و سنت‌های متعارف در یمن است.

وی در ادامه افزود: ادای سوگند منصور هادی در مقابل اعضای پارلمان كه با حضور سفرای ده‌ها كشور خارجی انجام شد، كافی است كه عبدربه منصور هادی به عنوان رئیس جمهوری معرفی شود.

العدینی افزود: ما به منصور هادی نیز اعلام كردیم كه این یك بدعت در یمن است و با طرح شورای همكاری خلیج (فارس) نیز مغایرت دارد و به همین دلیل از وی نیز خواسته‌ایم تا در كنار عبدالله صالح در یكجا حضور نیابد.

وی ادامه داد: به احتمال زیاد سفیران كشورهای عضو شورای همكاری خلیج (فارس)، نمایندگان كشورهای عضو دائم شورای امنیت و نمایندگان كشورهای اروپایی نیز در این مراسم حضور نمی‌یابند چرا كه این مساله در واقع یك امر غیرقانونی است.

در همین حال، علی عبدالله صالح در سخنانی در جمع هواداران خود كه به دیدار وی رفته بودند، اعلام كرد: من به وظایف ملی خود در كنار همه كسانی كه دلسوز یمن هستند از جمله رئیس جمهوری جدید یمن ادامه می‌دهم.

صالح همچنین در پایگاه اینترنتی خود اسامی ۳۱۹ تن از مسئولان دولتی، رهبران قبایل یمن و فعالان سیاسی كشور را ذكر كرده كه به گفته وی خواهان بازگشتش به كشور و ادامه فعالیت‌های سیاسی‌اش شده‌اند.