"كاملا آشكار و واضح است كه شهرك‌سازی‌های اسرائیل در اراضی فلسطین به اهرمی اساسی برای سیطره بر اراضی فلسطین و بلعیدن این اراضی از طریق یهودی‌سازی مناطق مذكور تبدیل شده است. این روند نه تنها مقابل چشمان مسئولان اسرائیلی صورت می‌پذیرد، بلكه این مسئولان عامل تشویق این روند به شمار می‌آیند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه عمانی "عمان" در تحلیلی تحت عنوان "اسرائیل امیدهای صلح را نابود می‌كند"، نوشت: "شهرك‌سازی‌ها تاكنون بعد از گذشت شش دهه از تشكیل اسرائیل به اهرمی برای از بین بردن امیدهای تحقق صلح با فلسطینی‌ها تبدیل شده است.

این اقدامات راه را در مقابل فرصت‌های دستیابی به راهكار عادلانه و فراگیر بر پایه تشكیل دو كشور می‌بندد. راهكار تشكیل دو كشور همچنان از حمایت گسترده بین‌المللی بهره می‌برد.

در همین چارچوب می‌بینیم كه موافقت دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با ساخت ۵۰۰ واحد مسكونی جدید در شهرك "شیلو" واقع در میان دو شهر رام الله و نابلس در كرانه باختری تصادفی نیست.

دولت اسرائیل نه تنها با ساخت واحدهای مسكونی جدید در اطراف قدس شرقی موافقت كرده بلكه با ساخت ساختمان‌های جدید در اطراف مسجد الاقصی نیز موافقت كرده است.مجموع این اقدامات نشان می‌دهد كه دولت نتانیاهو به تحقق صلح بی‌توجه است.

گرچه تشكیلات خودگردان فلسطین به درخواست‌های بین‌المللی و درخواست‌های كمیته چهارجانبه صلح برای آغاز نشست‌های اردن با طرف اسرائیلی با هدف از سرگیری مذاكرات صلح موافقت كرد، اما مثل همیشه دولت نتانیاهو این نشست‌ها را ناكام گذارد و تلاش كرد تا مسئولیت این شكست را برگردن طرف فلسطینی بیاندازد.

بعد از آن دولت اسرائیل اقدامات همیشگی‌اش را درخصوص گسترش شهرك‌سازی‌ها در قدس و كرانه باختری با هدف از بین بردن فرصت‌های واقعی تحقق راه‌كار تشكیل دو كشور از سر گرفت.

ماهیت سیاست‌ها و تاكتیك‌های اسرائیل از دیرباز تاكنون مشخص شده است. بسیاری از كشورهای جهان از جمله ابرقدرت‌ها از سیاست‌های اسرائیل و گسترش شهرك‌سازی‌ها انتقاد كرده‌اند و آشكارا گفته‌اند كه این روند مانع تحقق صلح می‌شود و با قوانین بین‌المللی در تضاد است."