خبرگزاری رسمی سوریه از استقبال گسترده مردم این كشور از روند برگزاری همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی جدید خبر داد و رئیس جمهوری این كشور در جریان همه‌پرسی عنوان داشت كه سوریه از سوی رسانه‌ها هدف قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مراكز اخذ رای برای حضور رای‌دهندگان سوری در همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی جدید سوریه ساعت ۷ صبح روز یكشنبه به وقت محلی باز شد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد، این مراكز اخذ رای شاهد استقبال گسترده مردم سوریه همزمان با نزدیك شدن به ساعات پایانی روز بود كه نشان می‌دهد مردم این كشور خواهان حركت در مسیر اصلاحات هستند.

این خبرگزاری همچنین اعلام كرد كه ساعت رای دادن تا ۱۰ شب به وقت محلی در تعدادی از استان‌های سوریه به دنبال استقبال گسترده مردم تمدید شد.

گفته می‌شود كه روند همه‌پرسی با حضور ناظران جامعه مدنی و ناظرانی از اردن، مصر و دیگر كشورهای عربی و همچنین خبرنگاران رسانه‌های عربی و بیگانه برگزار شد.

همچنین تعداد زیادی از شهروندان سوری با تجمع در میدان السبع بحرات در دمشق حمایت خود را از روند اصلاحات و همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی جدید اعلام كرد.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به همراه اسماء اسد، همسرش در این همه‌پرسی شركت كردند.

اسد در زمان رای دادنش عنوان داشت: ما شاهد حملات رسانه‌ای علیه سوریه هستیم، البته عملكرد رسانه‌ها مهم است اما این رسانه‌ها نمی‌توانند از واقعیت‌ها پیشی بگیرند.

وی در ادامه افزود: ممكن است كه رسانه‌ها در فضا قدرتمند باشند اما ما در زمین قدرتمندتر هستیم.

در روند همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی سوریه از ۱۴ هزار و ۱۸۵ مركز اخذ رای استفاده شد. همچنین روند شمارش آرا در سوریه آغاز شده است.

حدود ۱۴ میلیون تن از مردم سوریه واجد شرایط برای شركت در این همه‌پرسی بودند.

اسد در جریان رای دادنش همچنین عنوان داشت: مقایسه رسانه‌های رسمی كشور با رسانه‌های غیررسمی در دیگر كشورها مقایسه‌ای غیردقیق و غیرحرفه‌ای است.

وی در ادامه افزود: اهداف و وظایف رسانه‌های رسمی كشورها با اهداف و وظایف رسانه‌های غیررسمی تفاوت دارد.

اسد همچنین عنوان داشت: اگر رسانه‌های رسمی سوریه را با رسانه‌های رسمی منطقه مقایسه كنیم متوجه می‌شویم كه رسانه‌های رسمی سوریه بهتر عمل می‌كنند.