همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی جدید سوریه امروز (یكشنبه) در بیش از ۱۴هزار مركز رای‌گیری در سراسر این كشور آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تلویزیون رسمی سوریه اعلام كرد كه همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی جدید سوریه در ۱۴هزار و ۱۸۵ مركز رای‌گیری صبح امروز آغاز شد و ۱۴ میلیون سوری كه واجد شرایط رای‌ دادن در این همه‌پرسی هستند به قبول یا عدم قبول این قانون رای می‌دهند.

حسن جلالی، معاون وزیر كشور سوریه در سخنانی اعلام كرد كه وزارت متبوعش تمامی اقدامات لازم را برای برگزاری هرچه بهتر این همه‌پرسی انجام داده و شهروندان سوری می‌توانند با آزادی و شفافیت هرچه تمام‌تر در این همه‌پرسی حضور یابند و آراء خود را به صندوق‌های رای بیندازند.

وی با درخواست از شهروندان سوری برای حضور فعال در این همه‌پرسی گفت: این همه‌پرسی یك شیوه درست برای ترسیم آینده سوریه و محقق كردن خواسته‌های ملت سوریه در خصوص آزادی و دموكراسی است.

وی همچنین تصریح كرد كه مراكزی برای اخذ رای شركت‌كنندگان در مناطق مرزی و فرودگاه‌های كشور در نظر گرفته شده تا مردم سوریه بتوانند به راحتی در این انتخابات شركت كنند.

به اعتقاد سیاستمداران و شهروندان سوری، همه‌پرسی پیش‌نویس قانون اساسی جدید نمونه تكثر سیاسی است و خواسته بسیاری از سیاستمداران را مبنی بر لغو ماده هشتم قانون اساسی برآورده می‌كند.

طبق ماده هشتم قانون اساسی سوریه، حزب بعث حزب حاكم كشور است.

سوریه نیاز مبرم به تكثر سیاسی داشت و این امر، خواسته شهروندان سوری است كه با قانون جدید محقق خواهد شد.

تكثر سیاسی و لغو ماده هشتم قانون اساسی كه نخستین مطالبات مردم سوریه است در پیش‌نویس قانون اساسی جدید لحاظ شده است.

دراین پیش‌نویس ماده هشتم لغو شده و مشاركت همگانی و تكثر سیاسی به عنوان ركن نظام حكومتی سوریه در نظر گرفته شده است.

مردم سوریه از پیش‌نویس قانون اساسی جدید استقبال و ابراز امیدواری كرده‌اند كه این قانون منجر به بهبود فضای حیات سیاسی و احترام به شهروندان شود.

ناظران سیاسی معتقدند كه قانون اساسی جدید به علت تضمین آزادی‌ها، برخوردار بودن از مقبولیت اغلب گروه‌های سیاسی و اصلاح بسیاری از مواد مهم قانون اساسی قدیمی در قانون جدید، از اهمیت زیادی در پایان دادن به بحران كنونی سوریه برخوردار است.

ماده ۴۵ پیش‌نویس قانون اساسی جدید از محدودیت‌ها برای زنان كاسته است به طوری كه در آن بر مساوات بین زنان و مردان در حقوق شهروندی تاكید شده است.

در پیش‌نویس قانون اساسی جدید سوریه، دستاوردهایی كه زنان در قوانین اساسی گذشته كسب كردند، تقویت شده است؛ به گونه‌ای كه این پیش‌نویس، زنان را شریك زندگی و محور فرایند توسعه و روند سیاسی و دموكراتیك قرار داده است و در نتیجه جایگاه آنها را قوت بخشیده است.

با وجود تقویت جایگاه زنان در پیش‌نویس قانون اساسی جدید سوریه، اما برخی همچنان جامعه را به آماده نبودن برای هموار كردن زمینه به منظور تحقق دستاوردهای بیشتری به سود زنان متهم می‌كنند.

ناظران امور سوریه معتقدند كه زنان این كشور با وجود كسب بسیاری از حقوق شهروندی و سیاسی خود در د‌هه‌های گذشته اما همچنان خواهان آن هستند كه پیش‌نویس قانون اساسی جدید فرصتی جدی را برای ایفای نقش مورد نظر آنها مهیا كند.