پس از مرگ دو مشاور نظامی آمریكایی در افغانستان، ائتلاف ناتو تمام كارمندان خود را از وزارتخانه‌های دولت افغانستان خارج كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در پی پنجمین روز تظاهرات‌های ضد آمریكایی در افغانستان در اعتراض به سوزاندن قرآن توسط نیروهای آمریكایی، دو مشاور نظامی ناتو هدف شلیك گلوله قرار گرفته و كشته شدند.

طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفت و اعلام كرد كه این اقدام به تلافی سوزاندن قرآن در پایگاه بگرام انجام شده است.

در ادامه تظاهرات مردم افغانستان، روز شنبه یك كاروان ناتو مورد حمله هزاران تن از معترضان در استان قندوز در شمال شرقی افغانستان قرار گرفت.

گفته می‌شود پس از حمله نیروهای امنیتی پلیس، معترضان متفرق شده و این حمله پنج كشته بر جای گذاشت و با این حساب شمار تلفات غیرنظامیان از زمان آغاز اعتراضات به حدود ۳۰ تن رسید.

حامد كرازی، رئیس جمهوری افغانستان طی بیانیه‌ای از معترضان و نیروهای امنیتی افغانستان درخواست كرد تا خویشتن‌داری كنند.

وی در بیانیه خود آورده است: دولت افغانستان از آمریكا درخواست كرده است تا عدالت را اجرا كرده و عاملان قرآن‌سوزی را مجازات كند.

این دو مشاور نظامی آمریكایی كشته شده متعلق به نیروهای كمك به برقراری امنیت بین‌المللی (ایساف) بودند كه در وزارت كشور افغانستان هدف حمله قرار گرفتند.

باراك اوباما،‌ رئیس جمهوری آمریكا از جان آلن، فرمانده نیروهای ناتو درخواست كرده تا تمامی اقدامات لازم را برای حمایت از اعضای ناتو و سایر نیروهای خارجی در افغانستان انجام دهد.

وزارت دفاع آمریكا این كشتار را غیرقابل قبول توصیف كرده و از مقامات افغانستان خواسته تا وظیفه حمایت از نیروهای ائتلاف را به درستی انجام دهد.

دولت انگلیس نیز اعلام كرد كه به طور موقت مشاوران غیرنظامی خود را از نهادهای دولتی افغانستان در كابل خارج می‌كند.

در تظاهرات ضدآمریكایی مردم افغانستان پایگاه‌های نیروهای فرانسوی، نروژی، نیروهای سازمان ملل و آمریكا مورد حمله قرار گرفت و معترضان شعارهای "مرگ بر آمریكا" سردادند.

ژنرال جان آلن، طی بیانیه‌ای اعلام كرد، به منظور حمایت از نیروهای خود اقدامات فوری انجام داده و دستور خروج نیروهای ایساف را كه در وزارتخانه‌های اطراف كابل حضور دارند، صادر كرده است.

وزیر دفاع افغانستان نیز در گفت‌وگویی تلفنی با همتای آمریكایی‌اش خواهان محاكمه عاملان قرآن‌سوزی شد.

ژنرال جان آلن نیز با وزیر كشور افغانستان دیدار كرده و نسبت به انجام تحقیقات كامل در این خصوص متعهد شد.