مقامات آمریكایی اعلام كردند، سفیر آمریكا در افغانستان با ارسال اسناد فوق محرمانه به واشنگتن در ماه گذشته هشدار داده بود كه وجود پناهگاه‌های امن شبه‌نظامیان در پاكستان، موفقیت استراتژی آمریكا در افغانستان را به خطر انداخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه واشنگتن پست، این اسناد توسط "رایان كروكر"، سفیر آمریكا در افغانستان به واشنگتن ارسال شده است.

گفته می‌شود، شبه‌نظامیان پاكستان كه در مناطق قبایلی این كشور حضور دارند، به طالبان افغانستان كمك می‌كنند.

یكی از معروف‌ترین شبكه‌های شبه‌نظامی در مناطق قبایلی پاكستان، شبكه حقانی است كه متحد طالبان در افغانستان است.

گفته می‌شود در اسناد ارسال‌ شده توسط كروكر از پناهگاه‌های امن شبه‌نظامیان در پاكستان به عنوان بزرگ‌ترین مانع پیروزی آمریكا در افغانستان یاد شده است.

این اسناد می‌تواند همسو با درخواست مقامات ارشد نظامی آمریكا مبنی بر اتخاذ رویكرد تهاجمی‌تر آمریكا علیه این پناهگاه‌های امن در پاكستان باشد.

گفته می‌شود، این اسناد ممكن است باعث تقویت موضع مقامات نظامی آمریكا شود كه خواهان تدریجی‌تر شدن روند خروج سربازان آمریكا از افغانستان، همزمان با نزدیك شدن به ضرب‌الاجل سال ۲۰۱۴ برای خروج كامل سربازان آمریكایی از این كشور باشد.

تاكنون سازمان سیا از انجام حملات گسترده علیه مواضع شبكه حقانی در پاكستان خودداری كرده است زیرا این حملات ممكن است باعث برجای ماندن تلفات غیرنظامی و واكنش‌های منفی در پاكستان شود.

سفارت آمریكا در كابل از اظهارنظر در خصوص اسناد كروكر خودداری كرد و اعلام كرد: براساس سیاست كاری خود نمی‌توانیم درباره موجودیت و یا موضوع این اسناد فوق محرمانه اظهارنظر كنیم.

این اسناد باعث جلب توجه بسیاری در واشنگتن شده زیرا پیغام بسیار صریح به همراه داشته است.