رئیس‌جمهوری جدید یمن امروز (شنبه) با حضور نماینده ویژه سازمان ملل و سفرای كشورهای خارجی در مقر پارلمان این كشور سوگند یاد كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از تلویزیون رسمی یمن، عبد ربه منصور هادی، امروز به عنوان رئیس‌جمهوری جدید یمن در مقر پارلمان این كشور سوگند یاد كرد و در مراسم سوگند وی نماینده سازمان ملل، سفرا و نمایندگان كشورهای خارجی و رهبران سیاسی یمن حضور داشتند.

وی پس از ادای سوگند در سخنانی با اشاره به انتخابات این كشور گفت: این انتخابات نشان داد كه یمن می‌تواند از بحران خود عبور كند و هیچ‌كس نمی‌تواند دولت جدید یمن را كه از پشتوانه گسترده مردمی برخوردار است، نادیده بگیرد و یا از ارزش‌های آن بكاهد.

منصور هادی با تشكر از مردم، نیروهای مسلح و برگزاركنندگان انتخابات گفت: این انتخابات كه وظیفه سنگینی را برعهده همه مسئولان یمنی گذاشت و به ما نشان داد كه ما باید گذشته را پشت سر بگذاریم و به آینده یمن بپردازیم.

رئیس‌جمهوری جدید یمن ادامه داد: مرحله آینده نیازمند مذاكره میان همه گروه‌ها و احزاب سیاسی در كشور است و قانون اساسی كه منافع ملی و خواسته‌های مردم را برآورده كند، باید در كشور تنظیم شود.

وی با اشاره به اقتصاد كشور و مشكلات آن افزود: اقتصاد یمن باید بازسازی شود و مشكلات موجود بر سر راه اقتصاد كشور از میان برود.

منصور هادی ادامه داد: دولت جدید یمن به مبارزه با القاعده ادامه خواهد داد و این به عنوان وظیفه ملی و دینی ما خواهد بود تا تا اعضای القاعده در یمن به مناطقی كه از آن آمده‌اند، بازگردند.

وی در پایان از همه یمنی‌ها خواست تا صفحه جدیدی را در كشور بگشایند و از تمامی كسانی كه در یمن تاثیرگذار هستند، خواست تا برای بنای آینده‌ای بهتر در كشور تلاش كنند.

به این ترتیب عبد ربه منصور هادی برای دو سال رئیس‌جمهور یمن شد و در این مدت ریاست دولت انتقالی این كشور را برعهده دارد.

در انتخابات تك كاندیدایی یمن كه سه شنبه گذشته برگزار شد، عبدالربه منصور هادی توانست ۶۵ آرا را به خود اختصاص دهد.

- جانشین عبدالله صالح كیست؟

"عبدربه منصور هادی" كه معاون علی عبدالله صالح به شمار می‌آمد فردی است كه طی سالیان طولانی در نظام علی عبدالله صالح فعالیت كرده است.

به نقل از روزنامه الخلیج، عبدربه منصور هادی، معاون رئیس جمهوری یمن بود كه امروز به عنوان رئیس جمهوری جدید این كشور انتخاب شد و فردی نظامی و از اهالی جنوب یمن است.

وی سال‌های طولانی از هواداران علی عبدالله صالح بوده و در میان مخالفان یمنی از محبوبیت خوبی برخوردار است.

منصور هادی در انتخابات ریاست جمهوری یمن به عنوان تنها نامزد توافقی حزب كنگره ملی حاكم و گروه‌های مخالف اللقاء المشترك حضور داشت.

منصور از سال ۱۹۹۴ پست معاونت رئیس جمهوری یمن و همچنین دبیركل حزب حاكم این كشور را در دست داشت.

به نظر می‌رسد عبد ربه منصور هادی نفوذ واقعی در محافل سیاسی یمن نداشته باشد اما توانسته است به عنوان بازیگر اصلی عرصه سیاست در زمان غیبت علی عبدالله صالح و حضورش در عربستان برای تكمیل روند درمانی‌اش ایفای نقش كند.

منصور هادی با این اقدامات در دوره غیبت علی عبدالله صالح توانست اعتماد مخالفان را جلب كند و مخالفان یمن با وی درخصوص توافقنامه انتقال قدرت مذاكره كنند.

یك دیپلمات غربی كه خواست نامش فاش نشود، عنوان داشت: عبدربه منصور هادی برخلاف علی عبدالله صالح پایگاه قبیله‌ای و یا گروهی ندارد اما می‌تواند امور را به خوبی اداره كند.

عبدربه منصور هادی در سال ۱۹۴۵ در استان ابین متولد شد و در سال ۱۹۶۴ از مدرسه نظامی در یمن جنوبی فارغ التحصیل شد. وی بعد از آن آموزش‌های خود را در انگلیس گذراند. گفته می‌شود كه عبدربه منصور هادی هیچ نقشی در استقلال یمن جنوبی از انگلیس در سال ۱۹۶۷ ایفا نكرد.

در سال ۱۹۸۶ درگیری‌های خونباری در عدن پایتخت یمن جنوبی بین رهبران احزاب سوسیالیست به وجود آمد.

علی ناصر محمد، ‌رئیس جمهوری وقت یمن جنوبی در آن زمان به یمن شمالی كه ریاست آن را علی عبدالله صالح در دست داشت رفت و عبدربه منصور هادی نیز وی را در این سفر همراهی كرد.

این اقدام آغازی برای مذاكرات وحدت یمن شمالی و جنوبی به شمار آمد. در سال ۱۹۹۰ وحدت دو بخش یمن اعلام شد اما ساكنان جنوب یمن بار دیگر در سال ۱۹۹۴ اعلام كردند كه از شمال این كشور جدا شدند.

علی عبدالله صالح نیز با جنگ افروزی معترضان جنوبی را سر جای خود نشاند. در همین درگیری‌ها بود كه علی عبدالله صالح، عبدربه منصور هادی را به عنوان وزیر دفاع خود انتخاب كرد و در چهار اكتبر ۱۹۹۴ وی به عنوان معاون علی عبدالله صالح تعیین گردید.