«نیكولا ساركوزی در حالی ركورد بی‌سابقه‌ای را در كاهش نرخ محبوبیت مردمی خود در آستانه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تجربه می‌كند كه زمانی قرار بود كشور خود را تغییر دهد.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه گاردین در گزارشی درباره نیكولا ساركوزی، رئیس جمهوری فرانسه آورده است: « در نزدیكی تجهیزات زنگ زده یك كارخانه ذوب آهن مترو بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر گانرانژ در شمال شرقی فرانسه، اعضای اتحادیه‌های تجاری، سنگ قبری بنا كرده‌اند كه روی آن حك شده است: "در اینجا وعده‌های عمل نشده نیكولا ساركوزی آرمیده است!"

نیكولا ساركوزی، رئیس جمهوری فرانسه سال ۲۰۰۸ در حالی كه سرخوش از ازدواج با كارلا برونی، مدل معروف بود، وعده داد كه دولت این كارخانه را نجات خواهد داد و وی برای كمك به آنها باز خواهد گشت اما هیچ‌كدام از این قول‌ها عملی نشد. به جای آن شهر گانرانژ به قول یكی از محلی‌ها تبدیل به نمادی برای همه خطاهای ساركوزی شد.

بیكاران در این شهر برای پرداخت اجاره بهای خود به سختی تلاش می‌كنند و مردم روح افسرده‌ای دارند.

ایو موژنو، یك راننده كامیون اظهار می‌دارد: مردم حتی تحمل شنیدن اسم ساركوزی را ندارند. ماه گذشته حتی سنگ قبر را نیز دزدیدند!

انتخابات ریاست جمهوری بهار امسال بیش از همیشه بر نرخ بی‌سابقه كاهش محبوبیت مردمی یك فرد استوار است.

ساركوزی در سال ۲۰۰۷ برای تغییر شكل فرانسه با انقلابی به سبك مارگارت تاچر، نخست‌وزیر اسبق انگلیس به ریاست جمهوری رسید و وعده‌ داد با تزریق اقتصاد آزاد لیبرالیسم، به فرانسوی‌ها اجازه دهد "بیشتر كار كنند تا بیشتر درآمد كسب كنند" و در عین حال كشور را از عادت‌های قدیمی خود خارج كند.

وی پس از شارل دوگل، رئیس جمهوری اسبق فرانسه مردمی‌ترین رئیس جمهوری فرانسه بود اما حال پس از پنج سال، ۷۰ درصد مردم فرانسه اعتقاد دارند سابقه وی منفی است.

نرخ بیكاری به بالاترین حد خود در ۱۲ سال گذشته رسیده و تقریبا یك میلیون تن بیكار نسبت به زمانی كه ساركوزی به ریاست جمهوری رسید، افزایش یافته است.

اگر فرانسوا میتران، رئیس جمهوری اسبق فرانسه مجازات اعدام را لغو كرد و ژاك شیراك فرانسه را از ورود به جنگ عراق مصون نگاه داشت، كارشناسان گمانه‌زنی می‌كنند كه میراث ساركوزی چه می‌تواند باشد.

وی وعده داد تا درآمد شهروندان متوسط فرانسه را افزایش دهد اما ۱۵ میلیون فرانسوی اكنون تلاش می‌كنند تا در آخر ماه تمام هزینه‌های خود را پرداخت كنند. در حالی كه ساركوزی به سبب بحران مالی، فاصله زیادی با وضعیت مورد تایید دارد. نهاد حسابرسی فرانسه وی را شخصا برای یك پنجم از افزایش كسری بودجه عمومی مقصر قلمداد كرده است.

اكنون مدارس عملكرد نامطلوبی دارند،‌ نابرابری اجتماعی فراگیر شده و اختلافات در حال عمیق‌تر شدن هستند. فرانسه بدبین‌ترین كشور جهان نسبت به دورنماهای اقتصادی خود است. ساركوزی وعده داده بود مالیات‌ها را كم كند در حالی كه در نهایت آنها را افزایش داد. وی از سیاست بازار آزاد در قبال الگوی سوسیال فرانسوی دفاع كرد و سپس رو به دولت‌گرایی آورد و گفت الگوی فرانسه این كشور را از بحران سرمایه‌داری نجات داده است. اما او هنوز متهم به تضعیف شبكه امنیت رفاهی است. اغلب مردم احساس می‌كنند او هرگز قصد نداشته تا طبق وعده‌های انتخاباتی خود در فرانسه اصلاحات اجرا كند.

ژروم سنت ـ ماری، یكی از دست اندركاران موسسه نظرسنجی CSA اظهار می‌دارد: "آنتی ساركوزیسم" اكنون تبدیل به یك پدیده سیاسی واقعی شده و حتی در بین مردم و به طور ویژه جوانان بُعد فرهنگی پیدا كرده است.

كمتر اتفاق می‌افتد كه رئیس جمهوری برای مدتی طولانی یعنی چهار سال از پنج سال و بدین میزان شدید غیر مردمی باشد. علت آن این است كه ساركوزی طوری رفتار كرده كه قضاوت‌ها درباره خود را وابسته به نتایج به دست آمده سازد.

فرانسوی‌ها اكنون شاهد هیچ نتیجه مثبتی در زمینه نگرانی اصلی‌شان یعنی اشتغال و یا قدرت خرید و یا حتی امنیت و مبارزه با جرایم نیستند. از نظر اقتصادی نیز مردم احساس می‌كنند ثروت عادلانه توزیع نمی‌شود و بی‌عدالتی‌هایی همچون تسهیلات مالیاتی برای ثروتمندان وجود دارد. حتی در اردوی راست‌گرایان متعلق به ساركوزی نیز نبرد ساركوزی در ماه‌های آوریل و مه برای رسیدن مجدد به ریاست جمهوری دشوار به نظر می‌رسد.

فرانسوا اولاند مدت‌هاست كه از ساركوزی در نظرسنجی‌هایش پیش افتاده و مارین لوپن نیز با ساركوزی برابری می‌كند.

رئیس جمهوری فرانسه شخصا به هواداران خود گفته فرد محبوب هرگز پیروز نمی‌شود. وی در حالی كمپین انتخاباتی خود را آغاز می‌كند كه بر ارزش‌ها تاكید دارد و پیشنهاد همه‌پرسی بر چگونگی تعامل با مساله مهاجران غیر قانونی و مساله بیكاری را ارائه می‌دهد.

اما وی از بحث در خصوص سابقه و عملكردش در قدرت طفره می‌رود. مساله پرمناقشه اصلاحات پرمناقشه ساركوزی نیز بر دوش حزب وی كه اقدام به پخش شش میلیون اعلامیه در شرح ۱۰ اصلاحات برتر ساركوزی كرده، افتاده است.

این اصلاحات شامل افزایش سن بازنشستگی به ۶۲ سال، دادن اختیارات بیشتر به دانشگاه‌ها برای كنترل بودجه خود، محدود كردن تاثیر اعتصابات از طریق معرفی یك محدوده، خدمت اجباری در حمل و نقل عمومی، اخراج ۳۰ هزار مهاجر غیر قانونی در یك سال و ممنوع كردن پوشیدن روبنده برای زنان در مكان‌های عمومی بوده‌ است.

همچنین فرانسوا فیون، نخست وزیر فرانسه نیز از شجاعت ساركوزی در دیگر حوزه‌ها از جمله كاهش دادن بیش از ۱۵۰ هزار شغل در بخش عمومی دفاع كرد و گفت: شاید ما نتوانستیم به اندازه كافی اقداماتمان را به پیش ببریم.

یكی از اصلاحات اصلی ساركوزی محدود كردن مالیات پرداخته شده از طرف برگزیدگان ثروتمند فرانسه تا ۵۰ درصد است.

اما وی به سبب خشم عمومی علیه لیلیان بتنكورت، رئیس شركت اورآل فرانسه كه متهم است به طور غیرقانونی از تخفیف ۳۰ میلیون یوروی بهره‌مند شده است، این طرح را لغو كرد.

همچنین یكی از استراتژی‌های مهم ساركوزی برای رسیدن مجدد به ریاست جمهوری ارائه تصویری شخصی از خود اوست. او ماه گذشته جلسه‌ای را به مدت سه ساعت با گروهی برگزیده از خبرنگاران برگزار كرد تا چهره‌ای فروتن از خود نشان دهد.

وی در این جلسه در حالی كه سیگارهای كوچكی غیر از سیگارهای ویژه كه استفاده می‌كند، می‌كشید، گفت: من یك دیكتاتور هستم. چنانچه در انتخابات شكست بخورم، صحنه سیاست را ترك می‌كنم.

ساركوزی همچنین پذیرفت كه از برخی اقدامات خود پشیمان است. وی به گفته خود در حال تلاش برای گفتن اعترافی بیش از حد شخصی است تا به قول یكی از سخنگویانش او را هرچه بیشتر انسانی سازد.

با وجود این رقیب وی فرانسوا اولاند برخلاف ساركوزی كه از او به عنوان "غیرمعمول" یاد می‌شود تلاش دارد تا خود را "آقای معمولی" نشان دهد.

ساركوزی چندی پیش دست به اجرای موجی از اصلاحات در دقیقه ۹۰ زد كه به طور عمده برای تحت الشعاع قرار دادن سابقه عملكرد وی در دوران ریاست جمهوری طراحی شده بودند.

این اصلاحات شامل انتقال بار مسئولیت‌های اجتماعی سنگین كشور فرانسه از سندیكاها به دوش مصرف‌كنندگان از طریق افزایش مالیات بر ارزش افزوده بود.

حامیان ساركوزی می‌گویند كه این اقدام برای آن بوده كه نشان دهد منفعت ملی كشور فرانسه بحران زده برای ساركوزی مهم‌تر از محبوبیت شخصی اوست.

به گفته یكی از مقام‌های شركت نظرسنجی TNS – SOFRES، رابطه شخصی ساركوزی با فرانسوی‌ها بدتر شده است.

این مقام افزود: از او به عنوان كسی یاد می‌شد كه به فرانسوی ها نزدیك است و مثل آنها صحبت می‌كند اما هنگامی كه ساركوزی در یك نمایشگاه كشاورزی در پاریس به یك مرد به طور توهین‌آمیز گفت: گورت را گم كن احمق! اعتبار ریاست جمهوری وی به شدت نزد مردم كاهش پیدا كرد.

اكنون كنفرانس‌هایی در فرانسه درخصوص این سوال آزاردهنده برگزار می‌شود كه واقعا "ساركوزیسم" چیست؟ این مقام پاسخ می‌دهد: این شیوه‌ای از سیاست است. نوعی از اقدامات دیوانه‌وار و خبرهای ناگهانی اما اساس آن برای پیروی كردن بسیار پیچیده است زیرا هیچ خط ایدئولوژیك واضحی ندارد.

آلن دوهامل، یك مقاله‌نویس سیاسی است كه معتقد است ساركوزی فردی زخمی شده است اما برای انتخابات هنوز نمرده است. وی برای پیروز شدن باید فرانسه را قانع كند كه خود را تغییر داده است.»