در حالی كه پادشاه عربستان در تماس تلفنی با رئیس جمهوری روسیه بر موضع كشورش در قبال سوریه تاكید كرد، معاون وزیر امور خارجه روسیه عنوان داشت كه مسكو با هرگونه سناریوی نظامی در سوریه كاملا مخالف است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان، ملك عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در تماس تلفنی خود با دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری روسیه عنوان داشت: عربستان از مواضع دینی و اخلاقی خود در قبال حوادث سوریه دست نخواهد كشید.

وی در ادامه افزود: بهتر بود دوستان روس ما قبل از وتوی طرح اتحادیه عرب در شورای امنیت با كشورهای عربی هماهنگی‌های لازم را به عمل می‌آورند.

پادشاه عربستان هم‌چنین عنوان داشت: در شرایط كنونی انجام هرگونه مذاكره‌ای در خصوص آنچه روی می‌دهد، فایده‌ای ندارد.

پیشتر ملك عبدالله بن عبدالعزیز از وتوی روسیه و چین علیه قطعنامه شورای امنیت در خصوص سوریه انتقاد كرده بود.

در این تماس تلفنی دو طرف در خصوص روابط دوجانبه و شرایط منطقه‌ای به ویژه سوریه بحث و تبادل‌نظر كردند.

از سوی دیگر گنادی گاتیلوف، معاون وزیر خارجه روسیه عنوان داشت: مسكو با پیشنهاد فرانسه مبنی بر ایجاد "گذرگاه‌های انسانی" در سوریه مخالف است.

وی در ادامه افزود: این اقدام باعث وخیم‌تر شدن درگیری‌ها در سوریه می‌شود.

مساله سوریه بسیار پیچیده است و نیاز به راهكاری منطقی دارد. ما از طرح صلیب سرخ در زمینه آتش‌بس چند ساعته در روز و نه ایجاد گذرگاه‌های انسانی حمایت می‌كنیم.

وی در ادامه افزود: مسكو نسبت به حمایت بیگانگان از مخالفان مسلح سوریه نگران است و حمایت بیگانگان از مخالفان سوری یك حقیقت واضح و آشكار به شمار می‌آید.

گاتیلوف هم‌چنین عنوان داشت: درخواست آمریكا برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه تحریك مستقیمی برای اجرای سناریوی نظامی است. این درخواست‌ها غیرقابل قبول می‌باشد.

وی در ادامه افزود: ما با هرگونه خشونت و یا اجرای سناریوی نظامی در سوریه كاملا مخالف هستیم.