اتحادیه عرب ضمن محكوم نمودن افزایش فعالیت‌ها برای یهودی سازی قدس، نسبت به پیامدهای این اقدام برای ثبات منطقه و جهان هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اتحادیه عرب تاكید كرد: تمامی اقدامات رژیم صهیونیستی در قدس به موجب قوانین و توافق‌نامه‌های بین‌المللی باطل و غیرقانونی است.

این اتحادیه اقدامات رژیم صهیونیستی را نقض آشكار قوانین و قطع‌نامه‌های بین‌المللی حقوق بشر؛ به ویژه کنوانسیون چهارم ژنو، نخستین پروتوكل الحاقی توافق‌نامه‌های ژنو و توافق‌نامه لاهه در حمایت از میراث فرهنگی خواند.

این اتحادیه هم‌چنین تلاش‌های مداوم رژیم صهیونیستی برای حمله به مسجد الاقصی، اتخاذ راهكارهای مختلف برای یهودی سازی قدس، صدور تصمیمات نژاد پرستانه از سوی كنست رژیم صهیونیستی در مورد اجرای همه‌پرسی پیش از عقب نشینی از بیت المقدس، تجاوزات آشكار و هدفمند این رژیم به حقوق فلسطینی‌ها در قدس از طریق تخریب منازل، آواره كردن ساكنان، مصادره منازل آنان و ممانعت از ارائه مجوز ساخت جدید به آنان را محكوم كرد.

اتحادیه عرب خواستار اتخاذ موضعی قاطع از سوی جامعه بین‌الملل به منظور اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی و ممانعت از تداوم سیاست‌های یهودی سازی آن شد.

به گزارش مركز اطلاع رسانی فلسطین، اتحادیه عرب از جامعه بین الملل، به ویژه شورای امنیت، اتحادیه اروپا و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل‌ متحد (یونسكو) خواست تا به وظایف خود در زمینه حراست از مسجد الاقصی، دفاع از آن در برابر تهدیدات رژیم صهیونیستی و حمایت از تمامی مقدسات اسلامی و مسیحی عمل كنند.

از سوی دیگر دفتر اطلاع رسانی حماس با انتشار بیانیه‌ای اقدامات صهیونیست‌ها در قبال مسجد الاقصی را محكوم كرد. حماس از فلسطینی‌های ساکن قدس، کرانه باختری و سرزمین‌های اشغالی سال ۴۸ خواست تا راهی مسجد مبارک الاقصی شوند و حضور خود را در آنجا به نمایش بگذارند و با توجه به ورود مکرر صهیونیست‌ها به صحن این مسجد حمایت خویش از آن را اعلام دارند.

دفتر سیاسی حماس ضمن محکوم کردن حمله اخیر صهیونیست‌های افراطی به مسجد الاقصی و نوشتن شعارهای اهانت آمیز علیه مسیحیان بر روی دیوارهای کلیسای معمدانیه، خواستار تحکیم و تقویت وحدت ملی شد.

جنبش حماس ضمن محکوم کردن تجاوزات بی وقفه صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان ساکن کرانه باختری و نوار غزه، درباره تداوم این اقدامات وحشیانه هشدار داد.

این جنبش هم‌چنین بر لزوم اجرای دقیق توافقنامه آشتی ملی امضا شده در قاهره و دوحه تاکید کرد.

حماس بار دیگر بر عزم جدی این جنبش برای ترمیم شکاف داخلی و یکپارچه سازی فلسطینی‌ها بر اساس پایبندی به حقوق حقه و اصول آرمان ملی تاکید ورزید.

در بخشی از این بیانیه آمده است: دفتر سیاسی حماس نشست دوره‌ای خود را با حضور رهبران این جنبش در داخل و خارج، در حاشیه نشست رهبران سازمان آزادی بخش فلسطین "ساف" در قاهره برگزار کرد.

این بیانیه می‌افزاید: دفتر سیاسی حماس در جریان این نشست از دریچه احساس مسئولیت ملی پاره‌ای از مسائل مورد اهتمام ملت فلسطین را مورد بررسی قرار داد.