محقق ایرانی «موسسه فناوری جورجیا» دست به ساخت یك دستگاه بی‌سیم و قابل پوشش زده كه به مبتلایان به جراحت‌های ستون فقرات كمك می‌كند بدون كمك دیگران به هدایت ویلچر برقی خود با زبان بپردازند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سیستم رانش با زبان (TDS) میثم قوانلو، دانشیار مهندسی برق و رایانه موسسه فناوری جورجیا كه شبیه به یك نگهدارنده دندانی دارای حسگر است با یك مغناطیس بر روی زبان كنترل شده و كاربران خود را به مرحله جدید از استقلال چه در ارتباط و در حمل‌ونقل هدایت می‌كند.

نسخه‌های پیشین این سیستم دارای یك هدست خارجی بودند كه به پیگیری حركات مغناطیس روی زبان می‌پرداختند و هرگونه تغییری در این هدست به معنی نیاز برای سنجش مجدد كل سیستم بود.

قوانلو درباره این سیستم جدید اظهار كرد: ما با انتقال حسگرها به درون دهان این مشكل را حل كرده و سیستم رانش با زبان را با پایداری مکانیکی و راحتی افزایش‌یافته‌ای كه تقریبا نامحسوس است، ساخته‌ایم.

وی افزود: از آنجایی كه دستگاه دندانی درون دهان قرار گرفته و از آثار دندانی برای جای‌گیری در دندانهای فرد با گیره قالب‌گیری می‌شود، از اختلالات این‌چنینی جلوگیری می‌كند.

ترتیب جدید این سیستم به نمایش حسگرهای میدان مغناطیسی بر روی هر یك چهار گوشه خود پرداخته كه به شناسایی حركات در مغناطیسی روی زبان فرد می‌پردازند.

خروجی این حسگرها سپس به طور بی‌سیم به یك برنامه خاص بر روی گوشی‌های هوشمند آی‌پاد یا آیفون ارسال می‌شود كه به رمزگشایی بلادرنگ تقاضای كاربر با تعیین موقعیت مغناطیس زبان در ارتباط با دیگر حسگرها می‌پردازد.

این اطلاعات سپس به هدایت یك مكان‌نمای رایانه‌یی پرداخته یا به طور مضاعف برای كنترل فرمان یك ویلچر الكتریكی به كار می‌روند.

یك سلول ریز لیتیوم یونی قابل شارژ،‌ نیروی كل این دستگاه را تامین می‌كند كه در یك پوشش ضدآب در یك دستگاه دندانی آكرلیكی قالب‌گیری شده است.

قوانلو و تیمش طی ماه‌های گذشته با تنظیمات دستگاه با هدست به انجام چندین آزمایش اولیه بر روی داوطلبانی با آسیب‌های شدید ستون فقرات پرداختند. احتمالا یكی از بزرگترین مشكلات آنها، سوراخ‌ كردن اجباری زبان فرد برای اتصال یك میخ مغناطیسی بود اما با وجود نیاز برای سنجش گاه ‌و بی‌گاه این مفهوم بدون عیب اثبات شد.

به گفته مقانلو، طی دوره‌های آزمایشی كاربران توانستند عملكرد این سیستم را فراگرفته، مكان‌یاب رایانه‌یی را سریع‌تر و دقیق‌تر حركت داده و از میان موانع با سرعت بیشتر و برخورد كمتری عبور كنند.

گفتنی است، دكتر قوانلو تحصیلات كارشناسی خود را در رشته مهندسی الكترونیك در دانشگاه تهران و تحصیلات كارشناسی‌ ارشد را در رشته مهندسی پزشكی در دانشگاه صنعتی امیركبیر به پایان برده و پس از آن به آمریكا رفته و مدارج كارشناسی ارشد و دكتری را در رشته مهندسی الكترونیك از دانشگاه میشیگان اخذ كرده است.