نتایج تحقیقات نشان می‌دهد ترس از گم كردن تلفن همراه «نوموفوبی» به یك بیماری مشترك در جوامع مختلف تبدیل شده است.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این تحقیق كه در كالیفرنیا، توسط شركت SecurEnvoy انجام شده، نشان می‌دهد ۶۶ درصد مردم دچار ترس گم كردن تلفن همراه یا «نوموفوبی» هستند و این ترس در زنان بیشتر از مردان گزارش شده است.

تلفن همراه به یكی از وسایل اصلی و جدانشدنی زندگی انسان‌ها تبدیل شده است؛ به طوری كه طراحان نمونه‌های مختلفی از این محصول را برای شرایط خاص مانند حمام و سونا نیز طراحی كرده‌اند.

در تحقیق مشابهی كه در مجله Personal and Ubiquitous Computing منتشر شده است، پاسخ دهندگان به تلفن همراه بطور میانگین روزانه ۳۴ بار گوشی تلفن خود را چك می‌كنند.

در تحقیق دیگری كه توسط شركت Lookout Mobile Security صورت گرفت مشخص شد كه ۵۰ درصد افراد در صورت دسترسی نداشتن به تلفن همراه خود احساس اضطراب دارند.

از افراد شركت كننده در این نظرسنجی پرسیده شد اگر خانه شما در حال سوختن باشد، از بین گزینه‌های تلفن همراه، كیف پول و گذرنامه كدام مورد را انتخاب می كنید؟ گزینه انتخابی بیشتر افراد تلفن همراه بود؛ چراكه معتقد بودند بسیاری از اطلاعات مهم و حساس آنها در تلفن همراهشان است.

به گفته دكتر «رامانی دورواسولا» متخصص روانشناسی بالینی دانشگاه كالیفرنیا، چك كردن مداوم تلفن همراه در طول روز می‌تواند نشانه ابتلای فرد به «نوموفوبی» باشد كه این مشكل در دراز مدت مسأله‌ساز خواهد شد.

محققان برای مقابله با این ترس چند توصیه مطرح كرده‌اند. عدم ذخیره اطلاعات مهم و حساس در تلفن همراه و خودداری از چك كردن ایمیل و اطلاعات حساب بانكی از طریق تلفن همراه.

به گفته محققان، این دو توصیه می‌تواند نگرانی از گم كردن گوشی تلفن را به حداقل برساند.