رئیس‌جمهور کوبا مبارزه با فساد و نا برابری را جزء اولویت‌های دولت خود قرار داده و فعالیت‌های گسترده‌ای را در این زمینه از سال ۲۰۰۹ تا کنون انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از منطقه آمریکای لاتین، مبارزه با فساد یکی از اولویت‌های دولت "رائول کاسترو"، رئیس‌جمهور کوبا، محسوب می‌شود، به طوری که وی در سال ۲۰۰۹ دیوان محاسبات را ایجاد کرد، سازمانی که از صدها شرکت و موسسه دولتی بازرسی به عمل آورده است.

"گلادیس بخرانو"، حسابرس کل کوبا، در خصوص مبارزه با فساد در این کشور اظهار داشت: در مبارزه با فساد، نابرابری و بی‌انضباطی در شرکت‌های دولتی، عوامل کلیدی مانند کنترل، پیشگیری و مشارکت در جامعه ضروری هستند.

وی تاکید کرد: مقابله با فساد و کنترل منابع دولتی وظیفه همه مردم کشور است و اولین مرحله کنترل باید توسط هر فرد انقلابی آغاز شود.

بخرانو که نایب رئیس شورای وزیران کوبا نیز هست، مقابله با فساد و نابرابری‌ها و یک حضور واقعی و نه ظاهری در این خصوص را بسیار ضروری دانست.

وی خاطرنشان کرد: هنگامی که از سازماندهی مبارزه و مقابله یکپارچه با نابرابری، بی‌انضباطی و فساد سخن می‌گوییم، منظور مقابله با این معضلات در همه سطوح جامعه است.

بخرانو تصریح کرد: اگر کالایی فروش می‌رود دلیلش این است که خریداری برای آن وجود دارد، ما در این ارتباط سخن نمی‌گوییم. مسوولیت بازار سیاه بر عهده مردم نیست، بلکه بر عهده کسی است که محصول را دارد و آن را عرضه نمی‌کند، اما همه باید با فساد مقابله کنند، زیرا اگر انقلاب از دست برود، چه کسی ضرر می‌کند؟ کسی که عرضه کننده کالا است و همه ما.

وی می‌افزاید: بی‌رحمی است که کسی دروغ بگوید، مخفی‌کاری کند و خود را در امان بداند، زیرا آنچه در خطر می‌افتد، انقلاب است. ما باید نقش نظارتی مردم را به آنها آموزش دهیم.

بخرانو همچنین اظهار داشت: کار بر روی یک استراتژی پیشگیرانه و کشف بی‌نظمی‌ها مدتی است که آغاز شده است. مساله فساد موضوع غالب سخنرانی‌های جدید رائول کاسترو بوده است. وی فساد را یکی از دشمنان اصلی انقلاب نامیده و خواستار یک مبارزه سرسختانه با این معضل است.