حریم هوایی قزاقستان توسط هواپیمای بدون سرنشین ازبکستان که از سوی آمریکا به این کشور اهدا شده است شکسته شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در آسیای مرکزی، "آلتای حبیب‌الله‌اف" نماینده رسمی وزارت امور خارجه قزاقستان در یک نشست خبری با اعلام این خبر گفت: ستاد نیروهای مرزی کمیته امنیت ملی قزاقستان نقض حریم هوایی این کشور توسط هواپیمای بدون سرنشین ازبکستان را تایید کرده است و در هم اکنون نهادهای زیر ربط در حال پیگیری ماجرا هستند.

وی خاطرنشان کرد که اطلاعات رسمی ستاد نیروهای مرزی کمیته امنیت ملی قزاقستان در رابطه با این حادثه به وزارت امور خارجه قزاقستان ارسال شده است.

در تاریخ ۱۸ فوریه سال جاری سربازان ستاد مرزی مستقر در استان "مانگیستاوسک" قزاقستان هواپیمایی را رصد کردند که از طرف ازبکستان، وارد حریم هوایی قزاقستان شد.

به گزارش شبکه "ک.ت.ک." این هواپیما با عبور از حریم هوایی قزاقستان به عمق خاک این کشور وارد شد و حدود ۱۵ دقیقه در آنجا باقی ماند، اما به دلیل پرواز در ارتفاع خیلی پایین از دید نیروهای دفاع هوایی قزاقستان پنهان ماند.

این هواپیمای بدون سرنشین از روی ۲ پست مرزی قزاقستان پرواز کرد و بعد از آن به سمت مرز ازبکستان بازگشت.

کارشناسان مسائل نظامی معتقدند، ازبکستان تکنولوژی ساخت اینچنین هواپیماهایی را ندارد و به احتمال زیاد این هواپیماها در قالب کمک پنتاگون به این کشور تقدیم شده است.

با این حال از قبل مشخص بود که کمک‌های نظامی آمریکا به ازبکستان چالشی جدی در توازن امنیتی منطقه به وجود خواهد آورد و موجب نگرانی کشورهای منطقه در خصوص سیاست‌های برتری جویانه تاشکند خواهد شد.