سخنگوی طالبان با تاكید بر اینكه این گروه به هیچ وجه با دولت افغانستان مذاكره نكرده، گفت: آمریكا وقتی دید نمی‌تواند از طریق نظامی با ما مقابله كند، به مذاكره روی آورده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قاری محمد یوسف احمدی، سخنگوی رسمی گروه طالبان در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق‌الاوسط، گفت: آمریكا و هم‌پیمانان وی از اینكه بتوانند از طریق نظامی ما را شكست دهند، ناكام ماندند و به همین دلیل مجبور شدند به مذاكره با ما روی آورند.

وی در ادامه عنوان داشت: طالبان اقدام به تاسیس دفتر خواهد كرد تا این دفتر به منافع گروه و پایان دادن اشغالگری در افغانستان بینجامد.

سخنگوی طالبان در ادامه با اشاره به بهار عربی گفت: اقدامات طالبان علیه اشغالگران آمریكایی و هم‌پیمانانش در سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) روحیه انقلاب را در میان ملت‌های منطقه برانگیخت و می‌شود گفت كه بهار عربی ابتدا در افغانستان آغاز شد؟

وی ادامه داد: ما از بازگشایی دفاتر طالبان در دیگر كشورهای اسلامی استقبال می‌كنیم و اگر این اجازه به ما داده شود، پیشاپیش بابت آن تشكر می‌كنیم.

سخنگوی طالبان همچنین عنوان داشت: آمریكا ابتدا می‌خواست با نیروی نظامی بر ما چیره شود، اما هم‌اكنون قدرت ما را دیده و به مذاكره روی آورده است كه این برای ما امری مثبت تلقی می‌شود. آنها باید پیش از این كه خسارت‌های بیشتری در افغانستان ببینند به این مذاكرات روی بیاورند.

مقام ارشد طالبان افغانستان در خصوص اظهارات مقامات آمریكایی، مبنی بر كمك به بازسازی افغانستان گفت: آمریكایی‌ها اول باید ببینند چه خسارت‌هایی به افغانستان وارد كرده‌اند و چه تعداد از ملت افغان را كشته‌اند، این آمار در مقایسه با كمك‌های آمریكا بسیار ناچیز است.

سخنگوی طالبان در خصوص حمله به مقر فرماندهی نیروهای آمریكایی در كابل و سفارتخانه‌های خارجی در مركز كابل گفت: حمله به سفارت آمریكا و فرماندهی نیروهای نظامی خارجی در افغانستان آخرین اقدام ما نخواهد بود، بلكه در آینده با تاكتیك‌های متنوع و بهتری آنها را مورد هدف قرار می‌دهیم و این اقدام برای این بود كه قدرت خود را به رخ نیروهای خارجی بكشیم.

وی در خصوص منبع مالی طالبان در افغانستان نیز گفت: مهم‌ترین منبع مالی ما ملت افغانستان هستند و ما كمك‌هایی از برادرانمان در سایر كشورهای اسلامی نیز دریافت می‌كنیم.

سخنگوی طالبان در خصوص فساد مالی در افغانستان نیز گفت: دولت كنونی افغانستان یك دولت كاملا فاسد است و از سوی آمریكا برای به یغما بردن ثروت‌های افغانستان روی كار آمده و ما هیچ‌ انتظار خیری از آنها نداریم.

وی در خصوص حقوق زنان در افغانستان نیز گفت: ما به حقوق زنان در افغانستان احترام می‌گذاریم و به آن پایبندیم و حق آموزش در كنار تعالیم اسلامی را برای زنان در افغانستان محترم می‌شماریم.

سخنگوی طالبان با اشاره به كشت خشخاش در افغانستان نیز گفت: زمان حكومت طالبان در افغانستان، كشت خشخاش و صادرات مواد مخدر به شدت ممنوع بود و ما با كشت خشخاش در تمامی افغانستان مقابله می‌كردیم اما از زمانی كه آمریكا بر كشور چیره شد، خود به كاشت خشخاش و تجارت مواد مخدر پرداخت و كشاورزان افغان را به اقدام برای گسترش كشت خشخاش در افغانستان تشویق كرد لذا مسئولیت افزایش مواد مخدر در افغانستان یقینا برعهده آمریكاست.