وزیر امور خارجه پاکستان گفت که اسلام‌آباد قصد ایجاد مانع در مذاکرات قطر را ندارد اما هماهنگی با افغانستان را به پیروی از سیاست آمریکا ترجیح می‌دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، "حنا ربانی" وزیر امور خارجه پاکستان در مصاحبه با یک روزنامه انگلیسی گفت: اگر کرزی از مذاکرات قطر حمایت نکند، پاکستان نیز از این روند پشتیبانی نخواهد کرد.

وی افزود: حمایت دولت افغانستان از مذاکرات قطر هنوز مشخص نیست و اقدامات کرزی مبهم است با این وجود پاکستان روند مذاکره در قطر را مختل نخواهد کرد و قصد ایجاد مانع برای ادامه مذاکره ندارد.

ربانی در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره نحوه ارتباط پاکستان با آمریکا گفت: شیوه ارتباط با آمریکا را مجلس تعیین خواهدکرد.

حنا ربانی قرار است فردا با هیلاری کلینتون همتای آمریکایی خود ملاقات کند.

با اینکه افغانستان و پاکستان در گذشته به طور تلویحی حمایت خود را از مذاکرات قطر اعلام کردند اما به نظر می‌رسد بعد از برگزاری اجلاس سه جانبه موضع طرفین در این زمینه تغییر کرده است.

با نافرجام خواندن آینده مذاکرات طالبان و آمریکا در قطر گفت: "کشورهای منطقه از مذاکرات مشکوک طالبان با امریکا به میزبانی قطر نگران اند و معتقدند که آمریکا در صدد استفاده ابزاری از افغانستان است.

برخی کارشناسان با نافرجام خواندن آینده مذاکرات طالبان و آمریکا در قطر بر این باورند که کشورهای منطقه از مذاکرات مشکوک طالبان با آمریکا به میزبانی قطر نگران‌اند و معتقدند که آمریکا در صدد استفاده ابزاری از افغانستان و تلاش برای بازگرداندن طالبان به عرصه سیاسی این کشور است.

به نظر می‌رسد تشدید فضای بی‌اعتمادی کابل و اسلام‌آباد به آمریکا و روی آوردن ۲ کشور به اتخاذ راهبردی مشترک در قبال مسئله طالبان به ویژه برگزاری اجلاس سه جانبه اخیر در اسلام‌آباد موجب نزدیکی دیدگاههای ۲ طرف به موضوع مصالحه با طالبان شده است.

در همین رابطه بیانیه‌ای که روز چهارشنبه از سوی دفتر رئیس جمهور افغانستان انتشار یافته است، ضمن قدردانی از همسویی اسلام‌آباد در روند مصالحه، بر مذاکره مستقیم و بی‌واسطه طالبان با دولت افغانستان تأکید شده است.