رئیس شورای علمای افغانستان در دیدار با نماینده سازمان ملل در امور افغانستان خواستار مجازات فوری عاملان هتک حرمت به ساحت مقدس قرآن کریم شد و در مورد عواقب آن هشدار داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزراری فارس در کابل، مولوی "قیام الدین کشاف" در دیدار با "یان کوبیس" نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان، خواهان مجازات فوری عاملان این جنایت شد.

توهین به مقدسات دینی با عذر خواهی قابل بخشش نیست

کشاف در این دیدار که روز گذشته انجام شده، گفته است: توهین به مقدسات دینی مردم افغانستان به هیچ عنوان با عذر خواهی قابل بخشش نیست، بلکه عاملان این عمل غیر اسلامی و غیر انسانی محاکمه و مجازات شوند تا التیامی به زخم این ملت مسلمان باشد.

وی هشدار داد: ملت مسلمان افغاستان به منظور حفظ مقدسات و عقاید اسلامی حاضر به دادن قربانی هستند و بر این اساس میلیون‎ها شهید، معلول و معیوب در این راه داده‌است.

خبرگزاری رسمی دولت افغانستان با انتشار این خبر افزوده است: نماینده سازمان ملل از حادثه دلخراش توهین به قران کریم که در بگرام توسط نیروهای خارجی صورت گرفته است، عذر خواهی کرده و خوان تحقیقات جدی در مورد این قضیه شد.

روز گذشته هزاران تن از ساکنان ولایت پروان در اعتراض به این عمل نظامیان آمریکایی، در مقابل پایگاه نظامی بگرام تجمع کرده و با شعار مرگ بر آمریکا و الله اکبر خشم و انضجار خود را به این عمل نشان دادند.

کارمندان افغان پایگاه بگرام در مخالفت با سوزاندن قرآن بازداشت شده‌اند

"عبداظاهر سالنگی" عضو شورای ولایتی پروان و یکی از اعضای هیئت تحقیق به رسانه‎ها گفته است که پنج تن از کارمندان افغان پایگاه بگرام توسط توسط نظامیان آمریکایی زندانی شده بودند.

به گفته وی، این پنج تن به جرم مخالفت با قرآن سوزی توسط نظامیان آمریکایی زندانی شده بودند که توسط این هیئت رها شدند.

حامد کرزی سوزاندن قرآن را محکوم کرد

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان نیز با انتشار اطلاعیه‌ای سوزاندن قرآن توسط نیروهای خارجی را محکوم کرده است.

بر اساس این اطلاعیه دولت افغانستان هیئتی را مأمور تحقیق در مورد این موضوع کرده است.

سنای افغانستان نیز این اقدام را به شدت محکوم کرد

"فضل هادی مسلم‌یار" رئیس این مجلس با محکوم کردن قرآن‌سوزی توسط نیروهای خارجی، گفته است که این مجلس هیئتی ۱۰ نفره را به منظور تحقیق همه جانبه در این مورد تشکیل داده است.

در جریان حضور ۱۰ ساله نیروهای خارحی در افغانستان، بارها به مقدسات دینی مردم افغانستان توهین شده است که با خشم مردم این کشور مواجه شده است.

کارشناسان معتقدند که نیروهای خارجی، هر از گاهی با دست زدن به چنین اقداماتی، قصد دارند که مردم افغانستان را نسبت به مقدسات دینی بی‌تفاوت سازند.