یافته‌های یک پژوهش جدید نشان داد: مردان با بیماری قلبی انسداد شرائین‌ اكلیلی‌ قلب، ۷۴ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیماری عروق کرونر علت اصلی مرگ ومیر در میان بزرگسالان در ایالات متحده و سرطان پروستات نیز دومین نوع کشنده سرطان در مردان در این کشور است.

دکتر ژان آلفرد توماس، فوق دکترا در بخش اورولوژی موسسه سرطان دانشگاه دوک و همکارانش، داده‌های شش هزار و ۳۹۰ مرد را كه در یك كلینیك بالینی به مدت چهار سال مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند تا تاثیر یك دارو در كاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات در آنها مطالعه شود، تجزیه و تحلیل كردند. از این تعداد، ۵۴۷ فرد با سابقه بیماری انسداد شرائین‌ اكلیلی‌ قلب قبل از شروع این بررسی گزارش شدند.

دکتر ژان آلفرد توماس، نویسنده این مطالعه می‌گوید: هر آنچه برای قلب خوب است، برای پروستات نیز مفید است.

محققان در این بررسی دریافتند: مردان مبتلا به بیماری عروق کرونر طی دو سال اول از مطالعه نسبت به مردانی که بیماری قلبی نداشتند ۲۴ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار داشتند كه این درصد با گذشت زمان به ۳۵ درصد رسید و در آنها سرطان تشخیص داده شد.

همچنین در این چهار سال بررسی کلینیک بالینی، در مردان مبتلا به بیماری عروق کرونر، خطر ابتلا به سرطان پروستات نسبت به افراد بدون بیماری قلبی، ۷۴ درصد بالاتر بود.

توماس در این باره اظهار كرد: ما در این بررسی تعدادی از عوامل خطر از جمله فشار خون بالا، مصرف استاتین یا آسپرین را کنترل کردیم، اما درک درست و خوبی در مورد علت این رابطه نداریم، تنها می‌دانیم این رابطه وجود دارد.

نتایج این پژوهش به صورت آنلاین در مجله «Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention» منتشر شده است.