پژوهشگران دانشكده مهندسی پزشكی دانشگاه صنعتی امیركبیر با همكاری دانشگاه علوم پزشكی شیراز نوعی دستگاه توانبخشی هوشمند برای بازتوانی عضلات باز و بسته كننده انگشتان دست ساختند.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، محمد جواد صادقی، پژوهشگر طرح، توانبخشی در منزل، بومی‌سازی و قیمت مناسب را از ویژگی‌های این دستگاه بر شمرد و گفت: در برخی بیماری‌ها مانند سكته مغزی منجر به ضعف دست، مبتلایان به ام‌اس و آسیب دیدگان حوادث، نیاز به تقویت عضلات باز و بسته كننده انگشتان دست از راه توانبخشی وجود دارد.

وی افزود: این دستگاه در هنگام توانبخشی به صورت مستقیم، واكنش و عملكرد بیمار را اندازه‌گیری و متناسب با آن واكنش نشان می‌دهد در حالی كه در روش های متداول این همزمانی وجود ندارد.

صادقی، تنظیم دستگاه را بسته به نظر پزشك معالج عنوان و خاطرنشان كرد: این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده است كه میزان جریان عبوری از دو موتور آن به صورت پیوسته اندازه‌گیری می‌شود؛ بنابراین زمانی كه بیمار فشار بیشتری به دسته‌ها وارد كند، دستگاه با تشخیص تغییر جریان عبوری و متناسب با آن، مقاومت مناسب را برای توانبخشی بهتر اعمال می‌كند.

وی افزود:هر چه دست بیمار، نیروی بیشتری وارد كند، مقاومت اهرم‌ها هم بیشتر می‌شود وهر گاه نیروی دست كم شود، این مقاومت هم كاهش می‌یابد كه این كار موجب سرعت بخشیدن به توانبخشی و همچنین نیاز كمتر به حضور متخصص می‌شود.

این دستگاه در قالب پایان‌نامه كارشناسی ارشد مهندسی پزشكی محمد جواد صادقی با راهنمایی پروفسور سیامك نجاریان طراحی و ساخته شده است.