دستگاه بدون خطای «سنجش حد روانی خاک» توسط محققان كشور ساخته شد.

سید ابراهیم دولتخواه، ‌طراح این دستگاه در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خلیج فارس، اظهار كرد: از سال‌ها پیش حد روانی خاک با دستگاه «کاسا گرانده» که دارای ایرادات زیادی است، اندازه‌گیری می‌شد، همین مساله سبب شد تا از سال ۲۰۱۰ اقدامات لازم برای طراحی دستگاه ساده سنجش حد روانی خاک و در عین حال کارآمد برای تعیین حد روانی خاک انجام شود.

وی افزود: این دستگاه كه با هدف کاهش خطا در تعیین حد روانی خاک طراحی شده و در آزمایشات ابتدایی نیز موفق بوده است، به وسیله تحلیل‌های تئوری به تحلیل و چگونگی به دست‌ آوردن حد روانی خاک می‌پردازد.

دولتخواه گفت: طرح و نمونه دستی و ابتدایی این دستگاه به صورت علمی و عملی به تایید استادان مختلف رسیده است.

مدیرعامل یكی از واحدهای فناور مرکز رشد جهاد دانشگاهی هرمزگان افزود: حد روانی خاک درصد رطوبتی از خاک را شامل می‌شود که می‌تواند به خاک اضافه شده و از حالت خمیرسان به حالت جریان‌یافتگی عمل کند.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه ساده سنجش حد روانی خاک برای تقسیم‌بندی اولیه خاک‌ها در آزمایشگاه و تعیین حد روانی خاک در کشاورزی، راه‌سازی، سدسازی، تونل سازی و... کاربرد دارد.

دولتخواه، مدت زمان طراحی و ساخت این دستگاه را چهار سال عنوان و تصریح کرد: ساخت این دستگاه کاربردی ۲۰۰میلیون ریال هزینه داشته که در سال ۸۹ به ثبت رسیده و در سال ۹۱ نیز به تولید انبوه خواهد رسید.

عضو انجمن مخترعین خلیج فارس با اشاره به ویژگی‌های خاص این دستگاه گفت: آزمایشات جدید خاک، قیمت یک پنجم دستگاه نسبت به دستگاه قدیمی، کاهش خطا در به دست آوردن حد روانی خاک، کاهش کاربرد دست در به دست آوردن حد روانی خاک، تغییر و بهبود سیستم طبقه‌بندی خاک، واقعی کردن حد روانی خاک‌ها و نزدیکی با نمونه طبیعی از جمله ویژگی‌های مهم این دستگاه به شمار می‌رود.

دولتخواه خاطرنشان کرد: آزمایشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و صادرات به کشورهای منطقه بازار هدف ما محسوب می‌شود که برای به دست آوردن سهم مطلوب بازار و شناساندن دستگاه ساده سنجش حد روانی خاک حدود یک سال زمان لازم داریم و پس از گرفتن تاییدیه از سازمان استاندارد ASTM صادرات محصول آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، تنها نمونه قبلی این دستگاه با خطاهای زیادی همراه بوده که با ساخت این دستگاه، از بروز خطا در شناسایی سنجش حد روانی خاک تا حد زیادی جلوگیری می‌شود.