چند عكس از مجموعه «حج» نیوشا توكلیان این روزها در نمایشگاه «سفر به قلب اسلام» در بریتیش میوزیم به نمایش درآمده است.

نیوشا توكلیان درباره این نمایشگاه گفت:‌ صادق تیرافكن كه نمایشگاه‌های متعددی بین‌المللی را طی این سال‌ها در كشورهای مختلف برپا كرده است، دو سال پیش با برگزاركنندگان این نمایشگاه برای یكی از كارهای خودش مذاكره‌ای داشت و آنها داستان برپایی نمایشگاهی با موضوع حج را مطرح كرده بودند و به دنبال هنرمندی ایرانی بودند كه ایشان سایت من را برای مشاهده عكس‌ها به بریتیش میوزیم معرفی كرد و آنها چند عكس از این مجموعه را برای نمایش انتخاب كردند.

او اضافه كرد: این نمایشگاه داستان سفرم به حج واجب در سال ۲۰۰۸ است و از همان روزی كه در اتاق شخصی‌ام در حال اتو كردن لباس حجم بودم تا زمانی كه به تهران باز می‌گردم و لباسم را بر روی چوب‌لباسی با پس زمینه‌ای از تهران آویزان كردم، ادامه دارد.

این هنرمند عكاس اضافه كرد:‌ در این سفر تلاش كردم تا حس درونی آدم‌هایی را در قاب دوربین ثبت كنم كه در كنار هم قرار گرفته‌اند و احساسات متفاوتی دارند. من در این سفر از همه چیز عكاسی كردم و طی سفر آدم‌هایی را دیدم كه می‌خواهند با خودشان خلوت كنند و تلاش ندارند توجه كسی را به خود جلب كنند.

او ادامه داد: در این سفر هم عكس می‌گرفتم و هم اعمال حج را انجام می‌دادم و حتی در راه برگشت از سفر از جشن ولیمه‌ای كه در تهران برایم برپا شده بود عكاسی كردم و سفرم را با آخرین تصویر از لباسی كه بر چوب لباسی آویزان شده بود به پایان رساندم.

این عكاس و خبرنگار معتقد است: در این مجموعه از یك فضای كاملا درونی به همهمه زندگی شهری رسیدم و به نوعی عكس‌ها یك نوع زندگی شلوغ را نشان می‌دهد كه در ادامه به سكوت، دعا و مراسمی معنوی می‌انجامد و در بازگشت به همان فضای شلوغ خلاصه می‌شود. با لباسی كه بر روی چوب لباسی آویزان كرده‌ام نیز می‌خواهم یاد خودم بیاورم كه هیچ گاه كارهایم تمام نمی‌شود.

به گفته توكلیان؛ این مجموعه تاكنون نمایش انفرادی در تهران نداشته اما پیش از این در نمایشگاه گروهی گالری آران با عنوان «سیاه و سفید» در ایتالیا به نمایش گذاشته شده بود.

او در عین حال آرزو دارد تا بار دیگر با همان شكل به حج سفر كند و یك بار دیگر با همان نگاه به عكاسی از آن فضا بپردازد تا مجموعه خود را كامل‌تر كند، اما از آنجا كه گرفتن ویزای خبرنگاری برای حج سخت است احتمالا این اتفاق به زودی محقق نخواهد شد.

این هنرمند عكاس در ادامه سخنان خود از چاپ مجموعه عكس‌های حج‌ در قالب كتابی با عنوان «ركن پنجم» خبر داد و افزود:‌ این كتاب در جریان برپایی این نمایشگاه گروهی به پیشنهاد یك ناشر انگلیسی در ۱۶۹ صفحه در كشور انگلستان به چاپ رسید و تمام عكس‌های آن كه حدد ۱۵۵ قطعه است به صورت رنگی چاپ شده است. مقدمه این كتاب را نیز راگی عمر سازنده فیلم «به تهران خوش آمدید» نوشته است. یك مقدمه نیز از خودم در این كتاب به چاپ رسیده است و امیدوارم به زودی بتوانم نسخه‌هایی از آن را در ایران نیز ارائه كنم.

توكلیان خاطر نشان كرد: برگزار كنندگان این نمایشگاه حدود سه سال برای این مجموعه زحمت كشیدند و تنها به نمایشگاه عكس خلاصه نمی‌شود، بلكه از قدیمی‌ترین وسایلی كه در حج استفاده می‌شد تا فیلم‌های كوتاه و عكس در این مجموعه به معرض دید درآمده و به نوعی یك نمایشگاه چند رسانه‌ای محسوب می‌شود كه تا به حال نمونه‌ آن با موضوع حج برپا نشده بود.

این نمایشگاه تا ۱۵ آپریل(۲۷ فروردین) در بریتیش میوزیم ادامه خواهد داشت.