نتایج تحقیقات نشان می‌دهد: اسباب‌كشی‌های مكرر و تغییر منزل پیش از سن ۱۸ سالگی وضعیت عمومی سلامت و آرامش روانی كودك را تحت تأثیر قرار داده و باعث گرایش بیشتر فرد به سمت مواد مخدر می‌شود.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در تحقیق صورت گرفته، ۸۵۰ نفر در طول یك دوره ۲۰ ساله از آغاز كودكی مورد بررسی قرار گرفتند.

تا سن ۱۸ سالگی، ۲۰ درصد از این افراد تمام دوران كودكی و نوجوانی خود را در منزل اولیه سپری كردند، ۵۹ درصد بین یك تا دو بار و ۲۰ درصد نیز بیش از سه بار تغییر منزل دادند.

بیشترین اسباب كشی و تغییر منزل در بین فرزندان تك والد و كمترین میزان جابه جایی نیز در بین خانواده ها با بیش از چهار فرزند گزارش شد.

محققان دریافتند، كودكانی كه تجربه بیش از یك بار اسباب كشی را داشته‌اند از ریسك بالاتری در خصوص بروز مشكلات جسمی و روحی برخوردار هستند.

همچنین افرادی كه در كودكی بیش از سه بار تغییر منزل داشته‌اند نیز دو برابر بیش از سایر همسالان خود در معرض گرایش به استفاده از مواد مخدر و سه برابر بیشتر در معرض افكار خودكشی قرار دارند.

به گفته دكتر دنیس براون، محقق بخش سلامت عمومی گلاسكو در حالی كه تغییر منزل برای بسیاری از افراد یك تجربه مثبت و خوشایند است، این وضعیت برای كودكان یك تجربه پر استرس است كه حتی بر رفتار آنها در سالهای بعد نیز اثر منفی می گذارد كه علت اصلی این مشكلات تغییر محیط مدرسه است.

به گفته محققان، این مشكلات تا سن ۳۶ سالگی از بین می‌روند و تأثیری بر افزایش یا كاهش وزن و فشار خون ندارند.