محققان آمریكایی در حال بررسی تار عنكبوتهای سفید رنگ عجیبی هستند كه در استخر زباله‌های هسته‌ای كشف شده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، كارمندان بخش زباله های هسته‌ای سایت ساوانا ریور در كارولینای جنوبی ماه گذشته تارهای عنكبوت عجیبی درعمق ۵ و ۹ متری استخر سوخت های مصرفی پیدا كردند.

چنین ماده سفید رنگ رشته مانندی تاكنون در بین زباله‌های هسته‌ای دیده نشده بود و كشف آن باعث نگرانی دانشمندان در خصوص احتمال وقوع جهش ژنتیكی در عنكبوت‌ها شده است. كارشناسان آزمایشگاه ملی ساوانا ریور نمونه‌های كشف شده را جمع‌آوری كرده و در حال بررسی دقیق آنها هستند.

اسیدیته و دمای آب در استخر سوخت‌های مصرفی در اندازه خاصی قرار دارد و در صورت ورود میكرو ارگانیسم ها به داخل استخر امكان زنده ماندن آنها وجود دارد. حضور هر موجودی در استخر سوخت‌های مصرفی، آن را در معرض پرتوهای رادیواكتیو قرار می‌دهد و احتمال تغییرات ژنتیكی و مبدل شدن به حیوانات بزرگ‌تر را افزایش می دهد.

اگر تارها واقعا توسط عنكبوت‌ها در اعماق استخر درست شده باشند، احتمال قرار گرفتن آنها در معرض پرتوهای رادیواكتیو و جهش ژنی عنكبوت وجود دارد.

تنها برخی ارگانیسم‌ها خاصیت مقاومت طبیعی در برابر تابش و پرتوهای رادیواكتیو دارند كه از آن جمله می‌توان به باكتری «داینوكوكوس رادیودورانس» اشاره كرد.

این باكتری یك ارگانیسم طبیعی ضد تابش است كه با استفاده از روش‌های مهندسی ژنتیك برای درمان رادیواكتیو استفاده می شود.