محمدحسین نصر اصفهانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: حال عمومی این حیوانات که حدود چهار سال پیش به روش های شبیه سازی و تراریخته (ترنس ژن) در پژوهشکده رویان اصفهان متولد شده اند،‌ بسیار مناسب است و به زاد و ولد خود ادامه می دهند.

وی یادآور شد که یکی از برنامه های اصلی این پژوهشکده تکثیر بیشتر حیوانات شبیه سازی شده به منظور تولید دارو از شیر آنها است . در شیر این حیوانات پروتئین لازم برای تولید دارو وجود دارد اما برای تولید دارو باید دست کم روزانه ۵۰۰ کیلو از شیر این دسته حیوانات در دسترس باشد.

رییس پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه رویان اصفهان افزود: هدف اصلی از تولد این حیوانات، تولید داروهای فاکتور ۹ و فاکتور TPA از شیر آنها برای درمان سکته های مغزی و قلبی است که می تواند برای کشور صرفه اقتصادی بسیار بالایی داشته باشد.

به گفته نصر اصفهانی، هم اکنون بیش از ۱۲ مورد از این حیوانات متولد شده اند.

وی خاطرنشان کرد که برنامه ای برای تولید حیوان شبیه سازی و یا تراریخته دیگر در این پژوهشکده در حال انجام نیست و برنامه های فعلی تنها بر روی تکثیر حیوانات متولد شده ، متمرکز است.

نخستین حیوان متولد شده به روش های بیوتکنولوژی در ایران گوسفندی به نام رویانا بود که به روش شبیه سازی در پژوهشکده رویان اصفهان در هشتم مهر ماه سال ۱۳۸۵ به دنیا آمد. این حیوان اسفند ماه سال ۱۳۸۸ فوت کرد.

مورد بعدی گوساله هایی با نام های بنیانا و تامینا بودند؛ بنیانا بیستم تیرماه سال ۱۳۸۸ متولد و تنها ۷ روز زنده بود، تامینا نیز سی ام مردادماه همین سال متولد شد و او نیز تنها ۳ روز زنده ماند.

این گوساله ها نیز به روش شبیه سازی در پژوهشکده رویان اصفهان متولد شده بودند.

دو بزغاله به نام حنا نیز به ترتیب در ۲۳ فروردین و ۲۳ تیرماه سال ۱۳۸۸ به روش شبیه سازی در پژوهشکده رویان اصفهان متولد شدند و هنوز نیز زنده اند و نسل سوم آنها نیز متولد شده است.

شنگول، منگول و حبه انگور نیز به روش ترنس ژن که شامل شبیه سازی و دستکاری ژنتیکی توامان است، در پژوهشکده رویان مرکزی در تهران متولد شده اند.

شنگول و منگول نوزدهم دی ماه سال ۱۳۸۸ و حبه انگور در سوم اردیبهشت ماه سال ۸۹ به دنیا آمده و هنوز زنده اند و نسل سوم آنها نیز متولد شده است.