محققان یک سیستم تمام لوله‌ای جدید را در اطراف مغز موشها کشف کردند که به نظر به پاكسازی مغز از ضایعات درون آن كمك می‌كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسانScience، رازهای زیادی از نحوه کار کردن مغز وجود دارد که هنوز برای ما پوشیده است. این كه جایگاه واقعی حافظه کجاست؟ آیا ما واقعا دارای اراده آزاد هستیم؟ چرا گاهی اوقات نگران گم شدن گوشی تلفن خود هستیم در حالیکه آن در دست ماست؟

در حالی که علوم هنوز جوابی برای هیچ یک از این سوالات ندارد، محققان اسرار کشف نشده علم عصب شناسی را مورد بررسی قرار دادند که چگونه مغز اطلاعات غیرضروری را کنار می گذارد و خود را خالی نگه میدارد.

پاکسازی و دفع در بدن توسط سیستم لنفاوی اداره می‌شود که هیچ نمودی در مغز ندارد. این عمل محققان را به تفکر واداشته است که چگونه مغز مواد مولکولی زائد را بیرون می ریزد. در حال حاضر آنها پاسخ خود را دریافتند: مایع مغزی نخاعی محل جمع‌آوری دورریزهای مغز است که مدتهاست نقطه مورد شك برای دانشمندان بوده است.

مایع مغزی نخاعی مواد غیرضروری مغز را تصفیه كرده و سپس آنها را به سمت لوله‌هایی که شبیه ساختار پوشیده شده اطراف سلول‌های خونی در مغز هستند، تخلیه می کند. این ساختارها با فشار شگفت آوری، بیشتر دورریزها را با سرعت هرچه تمام از مغز تخلیه می‌کنند.

دانشمندان در مرکز پزشکی دانشگاه روچستر، سری جدیدی از سلول‌های مغزی را سیستم گلیمپاتیک نامگذاری کرده‌اند، زیرا عملکرد آن شبیه سیستم لنفاوی تصفیه و بازیافت پلاسمای خون در بدن است که توسط گروهی از سلولهای مغزی بنام سلول‌های گلیال مدیریت می شود.

از شنیدن اینکه چطور یک سیستم کامل لوله مانند در مغز، تا کنون کشف نشده است، تعجب نکنید، چرا که سیستم گلیمپاتیک تنها در مغز زنده و سالم عمل می کند. یافتن این سیستم در تصاویر قدیمی از مغز یا در حین کالبد شکافی کار آسانی نیست. اگرچه محققان با استفاده از تکنولوژی جدید تصویربرداری به نام میکروسکوپی دو فوتون توانسته‌اند برای اولین بار تصاویری از عملکرد جریان مایع مغزی نخاعی در مغز موش مشاهده کنند. تشابه زیاد عملکرد مغز انسان و موش، شرط امنی است که نشان می دهد دفع روزانه در مغز ما و موش‌ها طبق اصول یکسان انجام می‌شود.

این پژوهش می تواند بر بهبود بیماری‌های مغزی مانند آلزایمر که با تقویت پلاک‌های تخریب شده سلول‌های اطراف مغز مرتبط هستند، کمک کند.