یك پزشك ایرانی موفق به تولید دستگاهی شد كه ضمن داشتن كاربردهای معمول یك گوشی تلفن همراه یا رایانه‌ جیبی، قابلیت‌های دستگاه «سونیكید» (sonicaid) را نیز دارا بوده و می‌تواند صدای ضربان قلب جنین را به گوش مادر برساند.

دكتر میترا احمد سلطانی، رزیدنت زنان و زایمان و مبتكر این دستگاه در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا گفت: با این دستگاه كه از تلفیق بورد دستگاه سونیكید (دریافت و ثبت ضربان قلب جنین) و یك رایانه جیبی یا گوشی تلفن همراه با قابلیت نصب ویندوز ساخته شده می‌ توان ضمن اندازه گیری و بررسی وضعیت ضربان قلب جنین و محاسبه سن بارداری بر حسب هفته به اطلاعات پزشكی زنان و زایمان هم دست یافت.

وی افزود: این دستگاه همچنین قادر به انجام عملیات یك رایانه جیبی یا تلفن همراه معمولی است.

به گفته این محقق، ابزار ساخته شده، دستگاه كوچك چند منظوره‌ای است كه در جیب قابل حمل بوده و با باتری قابل شارژ كار می‌كند و از آن علاوه بر كاربردهایی مثل ضبط و پخش صدا، كرونومتر، جابه‌جایی فایل و ... برای ضبط و ارسال صدای ضربان قلب به پزشك نیز می توان استفاده كرد.

احمد سلطانی درباره‌ نحوه‌ عملكرد این دستگاه به ایسنا گفت: این دستگاه مجهز به یك میكروفن است كه مادر می‌تواند آن را روی شكم خود قرار داده و از وضعیت ضربان قلب جنین با خبر شود. در صورتی كه مادر متوجه كندی ضربان قلب جنین شد می‌تواند با استفاده از قابلیت‌های این دستگاه صوت ضربان قلب جنین را ضبط كرده و به پزشك ارسال كند تا اقدامات لازم توسط پزشك انجام شود.

وی در پایان با بیان این كه مطالعه روی این دستگاه چهار سال به طول انجامیده است ابراز امیدواری كرد كه با جلب سرمایه‌گذاری مناسب این دستگاه به بازار عرضه شود.