محسن نوری نجفی معتقد است: شرایط فعلی مطبوعات آزاد نیست و به غیر از كاریكاتور در سایر بخش‌های مرتبط با مطبوعات نیز با مشكل روبرو هستیم.

این هنرمند كارتونیست گفت: در حال حاضر هر آنچه كه در رابطه با ادبیات‌، گزارش‌، اخبار‌ و همچنین هنر كاریكاتور در مطبوعات دیده می‌شود ،با عدم آزادی این حوزه روبروست، در حالیكه هر آنچه را كه نمی‌توانیم بگوییم‌، بكشیم و یا چاپ كنیم می‌توانیم حداقل در قالب یك كتاب به چاپ برسانیم.

او اضافه كرد:‌ به شخصه كاریكاتورهایی داریم كه به نوعی طنز سیاه محسوب می‌شود و قابل چاپ در مطبوعات نیست اما همین‌ها را در قالب یك كتاب به چاپ رسانده‌ام و امیدوارم روزی عرصه مطبوعات به قدری باز شود كه امكان چاپ آنها را در این بخش نیز پیدا كنم.

نوری نجفی در عین حال خاصیت كاریكاتور مطبوعاتی را در چنین مشكلاتی دانست و افزود:‌ یك زمانی با كمتر مشكلی می‌توانستیم كاریكاتور را چاپ كنیم ،اما همان زمان هم با مشكلاتی روبرو بودیم و به شخصه فكر می‌كنم این خط قرمزها همیشه وجود داشته و باید باشد، اما از یك جهت هم نگران این انجام رسالت مطبوعاتی برای طنز و كاریكاتور هستم.

این هنرمند كارتونیست تصریح كرد:‌ آنهایی كه زمانی فكر می‌كردند طنز و كاریكاتور كار ساده‌ای است، امروز به این نكته رسیده‌اند كه چقدر این هنر سخت و پیچیده است و شاید از این جهت وضعیت نابسامان كاریكاتور مطبوعات را باید تقصیر مدیران مسئول و سردبیران دانست كه سواد بصری لازم را ندارند.

او در همین رابطه توضیح داد: گاه مدیران رسانه‌ها از ترس و عدم آگاهی كاریكاتوری را چاپ نمی‌كنند زیرا قدرت تشخیص آن را ندارند كه این تصویر امكان چاپ دارد یا ندارد؟ و به همین دلیل هم با مشكل مواجه هستند كه شاید نوعی خود سانسوری بر آن بتوان نام نهاد.

نوری نجفی فضای سیاسی-اجتماعی جامعه را در این عرصه موثر دانست و افزود: قطعا وضعیت فعلی بر روی فعالیت كارتونیست‌ها تاثیر گذار است اما تا حدی این مشكل گردن خود هنرمندان این عرصه می‌‌دانم كه شاید به دنبال خلق شرایط جدیدی برای فعالیت‌هایشان نیستند و تلاش نمی‌كنند مثلا در شرایطی كه امكان چاپ كاریكاتوروجود ندارد به آثار طنز روی بیاورند.

او یكی دیگر از مشكلات جدی پیش روی كاریكاتور مطبوعات را در وضعیت مالی آن دانست وافزود: اساسا كاریكاتور مطبوعات شغل درآمد آوری برای هنرمندان فعال در این حوزه نیست. به طوری كه حقوق ما در كیهان آن سال‌ها از تمام كارمندان پایین‌تر بود و متاسفانه هیچ مرجعی برای رسیدگی به حق و حقوق هنرمندان این عرصه وجود ندارد كه باید در بحث ویژه‌ای به آن پرداخت و چند و چونش را مورد بررسی قرار داد.

نوری نجفی در پایان یادآور شد: جایگاه اصلی كاریكاتور مطبوعات است و بعد از آن می‌توان به شاخه‌های دیگری همچون فعالیت‌های جشنواره‌ای پرداخت اما فراموش نكنید كه كاریكاتور شوخی‌بردار نیست و جزء‌ هنرهایی كه مفاهیم آن برای مردم كاملا ملموس و قابل درك است.