نتایج پژوهش محققان آمریکایی بر روی بیش از هزار مرد و زن نشان داد: بروز افسردگی با افزایش خطر ابتلا به عروق محیطی (PAD) مرتبط است.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، «PAD» مشکل وابسته به گردش خون است که طی آن شریان‌ها باریک می‌شود و در نتیجه باعث کاهش جریان خون به اندام‌ها و معمولا ساق و پا می‌شود که در پی آن عضو دردناک شده و قابلیت حرکت خود را از دست می‌دهد و در موارد شدیدتر منجر به قانقاریا (فاسد شدن عضو به علت نرسیدن خون) و در نهایت قطع عضو خواهد شد.

به منظور انجام این پژوهش، محققان دانشگاه کالیفرنیا طی پژوهشی آینده نگر، هزار و ۲۴ زن و مرد مبتلا به انسداد شرایین اکلیلی قلب را طی هفت سال مورد بررسی قرار دادند.

پژوهش‌های آینده نگر تحقیقاتی است که پدیده‌ای در زمان حال بررسی و به پدیده‌های مرتبط با آن در زمان آینده ارتباط داده می‌شود.

دکتر «مارلن گرنن»، سرپرست پژوهش، در رابطه با نتایج این پژوهش می‌گوید: ما طی این پژوهش کشف کردیم رابطه‌ای ریشه‌ای بین افسردگی و «PAD» وجود دارد و علاوه بر این، بیمارانی که در ابتدای این پژوهش به افسردگی مبتلا بودند، در معرض خطر بالایی برای ابتلا به «PAD» طی این هفت سال قرار داشتند و این امر نقش مهم افسردگی را در ابتلا و پیشرفت «PAD» برجسته می‌کند.

«گرنن» می‌افزاید: هنوز مشخص نیست که آیا بیماران مبتلا به «PAD» به علت تقلیل و اختلال قابلیت حرکت بدنشان، افسرده می‌شوند یا افراد افسرده با انجام رفتارهای ناسالم مانند سیگار کشیدن و عدم فعالیت ورزشی که دو عامل خطر بروز «PAD» است، باعث افزایش خطر ابتلا به «PAD» می‌شود و بنا به همین علت، تحقیقات بیشتری برای اثبات رابطه علت ومعلولی این مؤلفه‌ها نیاز است.

نویسندگان این پژوهش توصیه می‌کنند که می‌توان با رژیم غذایی سالم، انجام فعالیت ورزشی، ترک سیگار و کنترل موثر استرس، خطر بروز افسردگی و «PAD» را کاهش داد.

این پژوهش در مجله «Journal of the American Heart Association» منتشر شده است.