تحقیقات نشان می‌دهد: میگرن با کاهش در مهارت تفکر مرتبط نیست و هیچ تفاوتی بین افراد با سردردهای دردناک یا بدون آن در درازمدت وجود ندارد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، بر اساس این تحقیق، اگر چه سردردهای میگرنی رایج و اغلب ناتوان‌کننده هستند، اما این نوع سردرد با کاهش در مهارت‌های فکر کردن مرتبط نیست.

«پاملا ریست»، محقق بخش طب پیشگیرانه در برینگهام و بیمارستان زنان در بوستون و نویسنده اصلی این تحقیق با اشاره به یافته‌های حاصل از پژوهش انجام شده می‌گوید: مطالعات قبلی در رابطه با میگرن و مهارتهای شناختی در مغز کوچک بود و قادر به شناسایی ارتباط میان این دو نبود. تحقیق ما به اندازه کافی بزرگ است و نشان می‌دهد که میگرن در حالی که دردناک است، به شدت با زوال شناختی در ارتباط نیست.

در این تحقیق، محققان اطلاعات قبلی جمع‌آوری شده حدود ۴۰ هزار زن با سن ۴۵ سال و بالاتر را مورد بررسی قرار دادند. آنها همچنین اطلاعات جدیدی که از بیش از شش هزار و ۳۰۰ زن در مورد وضعیت میگرنشان جمع آوری کرده بودند را تجزیه و تحلیل كردند.

بر اساس این اطلاعات، زنان به چهار گروه بدون سابقه میگرن، میگرن با اورا (aura) كه معمولا به عنوان یک اختلال بینایی شناخته می‌شود، میگرن بدون اورا و سابقه میگرن تقسیم شدند. هر دو سال تا مدت شش سال زنان تحت آزمایشهای مهارتهای شناختی و یا مهارتهای تفکری قرار گرفتند.

«ریست» در مورد نتایج این تحقیق می‌‌گوید: در مقایسه با زنان بدون سابقه میگرن، کسانی که میگرن با اورا یا بدون آن را تجربه کرده بودند، تفاوت قابل توجهی در نرخ زوال شناختی دیده نشد.

این یک یافته بسیار مهم برای هر دو گروه پزشکان و بیماران است. بیماران مبتلا به میگرن و پزشکان معالج آنها باید اطمینان داشته باشند که میگرن عواقب طولانی مدت روی عملکرد شناختی ندارد.

محققان این پژوهش می‌گویند: تحقیقات بیشتری به منظور بررسی تاثیر میگرن بر مغز و بهبود راهبردهای درمان، مورد نیاز است.

این پژوهش در مجله «BMJ» منتشر شده است.