همزمان با آغاز تبلیغات ۲۱ روزه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مصر از امروز (دوشنبه) كمیته عالی انتخابات مصر نسبت به زیرپا گذاشتن قوانین این تبلیغات هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی ایلاف، كمیته عالی انتخابات ریاست جمهوری مصر به تمام نامزدهای این انتخابات هشدار داد كه از قوانین مربوط به روند تبلیغات عدول نكنند و به این قوانین پایبند باشند.

این كمیته همچنین اعلام كرد، تمام كسانی كه قوانین مذكور را زیر پا بگذارند با محكومیت‌های تعیین شده مجازات می‌شوند، این محكومیت‌ها می‌تواند نامزدها، هواداران آنها و یا رسانه‌های جمعی را در بر بگیرد.

وزارت اطلاع‌رسانی مصر نیز اعلام كرد كه آمادگی پوشش دادن روند انتخابات را از طریق شبكه تلویزیونی دارد.

قرار است تبلیغات انتخاباتی نامزدهای مصر از امروز تا ۴۸ ساعت قبل از آغاز این انتخابات در ۲۳ و ۲۴ مه ادامه داشته باشد.

براساس قوانین اعلام شده رسانه‌های جمعی نمی‌توانند نظرسنجی‌هایی در خصوص محبوبیت نامزدها در صورت مشخص نبودن منابع این نظرسنجی‌ها و حامیان آنها منتشر كنند.

همچنین نامزدها نمی‌توانند از وسایل نقلیه عمومی و یا ساختمان‌های عمومی و مساجد برای تبلیغات خود استفاده كنند اما می‌توانند از شبكه‌های تلویزیونی و رادیویی برای ارائه برنامه‌های انتخاباتی‌شان استفاده كنند.

براساس اعلام كمیته عالی انتخابات ریاست جمهوری مصر، ۱۳ نامزد از جمله احمد شفیق آخرین نخست وزیر دوره حسنی مبارك، عمرو موسی، دبیركل سابق اتحادیه عرب و محمد مرسی، نامزد اخوان المسلمین صلاحیت مشاركت در انتخابات را دارند.