رئیس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیس حزب جدید خود تحت عنوان حزب "الدستور" در مصر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه اماراتی الاتحاد، محمد البرادعی، رئیس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و برنده جایزه صلح نوبل در نشستی مطبوعاتی از تاسیس حزب جدید خود تحت عنوان حزب "الدستور" خبر داد و گفت: حزب جدید محدود به یك گروه یا افراد خاص نیست بلكه همه مردم مصر می‌توانند در این حزب مشاركت و عضویت داشته باشند.

البرادعی كه جوانان انقلاب مصر او را رهبر معنوی اقدامات خود در روز ۲۵ ژانویه سال ۲۰۰۲ میلادی می‌دانند در ادامه اعلام كرد، نام حزب مذكور در كمیته امور احزاب به ثبت رسیده است و تاكنون تعداد موسسان این حزب به ۵۰۰۰ تن رسیده اما امیدواریم كه تعداد اعضای این حزب به ۵ میلیون تن برسد زیرا حزب الدستور توانایی و بضاعت مالی برای محقق كردن اهداف خود در آینده را در اختیار دارد.

وی در خصوص به تاخیر افتادن تاسیس این حزب پس از گذشت حدود یك سال و نیم از انقلاب مصر عنوان داشت: ما می‌خواهیم به جای اینكه برای گذشته اشك بریزیم به آینده نگاه كنیم. ما امیدوار بودیم كه شورای نظامی مصر در دوره انتقالی به شیوه منطقی و مطلوب كشور را اداره كند اما این اتفاق نیفتاد لذا هدف ما تدوین قانون اساسی است؛ قانونی واقعی كه بیانگر خواسته‌های ملت مصر و احیاگر انقلاب این كشور باشد. البرادعی همچنین تاكید كرد ما خواهان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به شكلی شفاف هستیم.

رئیس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار كرد: ما این حزب را در شرایط فعلی تاسیس كردیم تا برای مدت‌های طولانی به فعالیت خود ادامه دهد و اعلام می‌كنیم كه بازگشت روند مسالمت‌آمیز انقلاب مصر از جمله اهداف حزب الدستور است.

وی افزود: اصول و مبانی اصلی حزب الدستور بر اساس احترام به آزادی بیان است تا همه مردم مصر بتوانند فرصت كافی برای اظهارنظر داشته باشند.

البرادعی همچنین در این مراسم كه با استقبال هزاران تن از طرفدارانش برگزار شده بود، اعلام كرد كه قرار است روز هجدهم ماه مه همزمان با اعلام رسمی تاسیس الدستور مراسم باشكوهی با حضور همه موسسان این حزب برگزار شود.

محمد البرادعی پیش‌تر با اعلام مخالفتش با مشاركت در چیزی كه از آن به عنوان "دموكراسی ظاهری و دروغین" یاد كرد از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مصر استعفا داد.