دولت سوریه با انتقاد شدید از اظهارات اخیر نخست وزیر تركیه اعلام كرد كه مقامات تركیه‌ سعی دارند وضعیت را در سوریه وخیم‌تر كنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه با صدور بیانیه‌ای در واكنش به اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر تركیه گفت: رجب طیب اردوغان، نخست وزیر تركیه و احمد داوود اوغلو، وزیرامور خارجه این كشور همچنان به اظهارات تنش‌زا و تحریك كننده خود ادامه می‌دهند و هدف آنها از این گونه اظهارات بحرانی‌ كردن اوضاع در سوریه و نابودی كامل روابط دو كشور است.

وی در این بیانیه آورده است: این كه اردوغان تهدید می‌كند كه از ناتو برای حمایت از مرزهای خود با سوریه درخواست كمك می‌كند بسیار نگران كننده است چرا كه اگر بندهای طرح كوفی عنان، نماینده مشترك سازمان ملل و اتحادیه عرب به درستی انجام شود حمایت از مرزها به خودی خود انجام خواهد شد و نیازی به دخالت ناتو نخواهد بود.

اردوغان پیشتر اعلام كرده بود كه مسئولیت حمایت از مرزهای تركیه و سوریه به عهده ناتو است و در صورتی كه از سمت سوریه به مرزهای تركیه شلیك شود وی از ناتو خواهد خواست تا ماده پنجم اساس‌نامه ناتو را اجرایی كند.

براساس ماده پنجم اساس نامه ناتو هریك از كشورهای عضو این پیمان مورد حمله قرار گیرند وظیفه تمامی كشورهای عضو است كه به آن حمله پاسخ دهند و از كشور مذكور حمایت كنند.

این در حالی است كه آندرس فوگ راسموسن، دبیركل ناتو پیشتر اعلام كرده بود كه ناتو هیچ نیتی برای دخالت نظامی در سوریه ندارد و حل و فصل سیاسی اوضاع این كشور را خواستار است.

در همین حال كاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای مدعی شد كه مقامات سوریه به وعده‌های خود مبنی بر خروج نیروهای مسلح و اسلحه‌های سنگین از مناطق مسكونی عمل نكرده‌اند.

وی با ابراز "نگرانی شدید" از ادامه وضعیت موجود در سوریه از دولت سوریه خواست تا بندهای طرح كوفی عنان را به طور كامل اجرا كند و به خبرنگاران اجازه دهد تا آزادانه وارد سوریه شوند و به مناطق مختلف این كشور سفر كنند.

وزارت امور خارجه روسیه نیز با صدور بیانیه‌ای خواستار مقابله با فعالیت تروریست‌ها در سوریه شد.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: مسكو عقیده دارد كه باید به طور قاطع در مقابل تروریست‌هایی كه در سوریه در حال فعالیت هستند بایستیم و باید از رسیدن هر نوع حمایتی به آنها جلوگیری كرد.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین اقدامات برنامه‌ریزی شده برای به شكست كشاندن طرح كوفی عنان در سوریه را محكوم كرد و خواستار پایان دادن هرچه زودتر به خشونت‌ها در این كشور شد.