طارق الهاشمی، معاون تحت تعقیب رئیس جمهوری عراق با رد تجزیه كشورش در بحبوحه بحران عمیق تنش‌های قومی گفت، عراق به یك نقطه عطف رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طارق الهاشمی، معاون جلال طالبانی،‌ رئیس جمهوری عراق در مصاحبه تلفنی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: می‌توانم به صراحت بگویم كه ما به یك نقطه عطف دست یافته‌ایم و هم‌اكنون باید یك راه حل سیاسی سنجیده برای این بحران موجود انتخاب كنیم.

این معاون سنی رئیس جمهوری عراق كه پس از متهم شدن به قتل شیعیان از جانب دولت نوری المالكی، نخست وزیر عراق به دنبال پناهندگی در منطقه كردستان عراق است، این اتهامات را رد كرد.

الهاشمی كه در این مصاحبه كه به زبان انگلیسی صحبت می‌كرد، ‌ادعا كرد: شیعیان مسئول بحران كنونی در عراق هستند و این مساله به واقع "منحصر به فرد" یك "راه حل ویژه و منحصر به فرد" را هم می‌طلبد.

وی كه به سوء‌استفاده از قدرت و به حاشیه زدن شریكان سیاسی از فرآیند تصمیم‌گیری متهم شده در ادامه مصاحبه خود گفت: متاسفانه المالكی در حال تبدیل شدن به قطب مشكلات است.

عراق از زمانی كه نیروهای آمریكایی در ۱۸ نوامبر سال گذشته میلادی از این كشور خارج شدند، در بحران سیاسی به سر می‌برد.

الهاشمی هم‌اكنون در استانبول و تحت حمایت مقام‌های تركیه به سر می‌برد.

دولت مسعود بارزانی، رئیس منطقه كردستان عراق، نیز در جریان مناقشه با دولت المالكی در مورد ادعای مرزی و كنترل منطقه كردستان دچار مشكل شده است.

بارزانی پیشتر دولت المالكی را به تك قطبی كردن قدرت و آماده‌سازی اوضاع برای بازگشت به حكومت دیكتاتوری متهم كرده بود.

معاون رئیس جمهوری عراق در ادامه مصاحبه تلفنی خود گفت: برنامه كاری مسعود بارزانی كاملا مشخص است. در صورتی كه المالكی از مواضع خود عقب‌نشینی نكند، ما به طور حتم راهكارهای دیگری را دنبال خواهیم كرد. ما می‌توانیم از وجود یك نخست وزیر شیعه در دولت استقبال كنیم البته این روند در صورتی خوشایند است كه وی قدرت را به اشتراك بگذارد و برای تمام عراقی‌ها بر اساس قانون اساسی برابری قائل شود. این تمام آن چیزی است كه در رویای ماست و آن چیزی است كه به دنبالش هستیم.

اما هاشمی در این مورد دچار تردید است كه آیا المالكی خط مشی‌های خود را تغییر می‌دهد یا خیر.

وی در این باره افزود: اگر نوری المالكی بر سیاست انزوا طلبانه خود كه غیرقابل قبول است همچنان تاكید كند و بر قدرت تك قطبی خود كه به هیچ وجه قابل قبول نیست، ادامه دهد به طور حتم مابقی اشخاص و چهره‌های سیاسی به دنبال دادن رای عدم اعتماد خواهند بود.

وی همچنین در مورد تجزیه عراق نیز هشدار داد و در پاسخ به مساله تقسیم این كشور گفت: این مساله هنوز مورد بحث قرار نگرفته است. گمان نمی‌كنم كه هیچ سیاستمداری به دنبال این باشد كه عراق را به سمت آینده‌ای نامشخص سوق دهد این راهی غیرقابل قبول است. روابط عراق با تركیه نیز در جریان انتقاد مقام‌های تركیه از نوری المالكی، طی ماه‌های اخیر به شدت تیره شده است.

وی در مورد تنش میان آنكارا - بغداد افزود: امیدوارم كه روابط دو جانبه دو دولت در آینده مانند گذشته شود. ما منافع استراتژیك و بزرگی با یكدیگر داریم. به این مساله خوشبین هستم كه با این مشكلات مقابله كنیم.