به گفته خانواده یولیا تیموشنكو، نخست وزیر سابق و در حبس اوكراین، سلامت وی به دلیل اعتصاب غذا و ضرب‌ و شتم از سوی زندان‌بانان، در خطر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دولت‌های غربی در مورد وضعیت یولیا تیموشنكو،‌ نخست وزیر سابق اوكراین كه از یك هفته پیش در اعتراض به بدرفتاری در زندان به اعتصاب غذا دست زده،‌ ابراز نگرانی كرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تیموشنكو مدعی است كه زندان‌بانان زمانی كه وی را با اجبار و توسل به زور به بیمارستان منتقل می‌كردند تا تحت درمان كمردرد قرار گیرد، او را از ناحیه شكم و دست و پا مورد ضرب‌وشتم قرار دادند.

رهبران حزب مخالف دولت اوكراین نیز مدعی شده‌اند كه انفجارهای روز جمعه در شرق این كشور كه باعث جراحت ده‌ها تن شد، احتمالا برای منحرف كردن اذهان عمومی از وضعیت نامساعد تیموشنكو توسط دولت ویكتور یانوكوویچ صورت گرفته است.

دختر تیموشنكو نیز در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت كه سلامتی مادرش در زندان به سرعت در حال از دست رفتن است.

وی افزود: مادرم رنج بسیاری می‌برد. او بسیار ضعیف شده و هیچ چیز بجز آب نمی‌خورد.

"اولكساندر تیموشنكو"، همسر یولیا تیموشنكو كه در پراگ پایتخت جمهوری چك به سر می‌برد نیز گفته كه دولت اوكراین به آرامی قصد كشتن همسرش را دارد.

رئیس بیمارستان "چاریتی" آلمان در برلین كه روند بهبود و سلامت نخست وزیر اوكراین را زیر نظر دارد نیز اعلام كرده كه اوكراین احتمالا از عهده درمان كامل تیموشنكو برنمی‌آید چرا كه تجربیات كافی را برای این كار ندارد.

یولیا تیموشنكو از ماه اكتبر سال گذشته میلادی از كمردرد رنج می‌برد اما از درمان در اوكراین امتناع می‌كند چرا كه به سیستم درمان این كشور اعتماد ندارد.

رئیس بیمارستان آلمانی افزود: من از رئیس جمهور اوكراین خواستم تا اجازه دهد یولیا تیموشنكو برای درمان به خارج سفر كند.

--- وی همچنین ادعای نخست وزیر سابق اوكراین مبنی بر ضرب‌وشتم توسط گارد زندان را رد كرد.

مقام‌های بیمارستانی و پزشكی اوكراین نیز در گزارشی اعلام كردند كه با وجود مهیا ساختن تمام شرایط ممكن برای درمان تیموشنكو، به دلیل مشكلات خاص روانی، جسمانی و گسترده شدن بیماری وی، موارد درمان و روند بهبود وی احتمالا موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

یولیا تیموشنكو در سال گذشته میلادی به اتهام سوء‌استفاده از قدرت و انعقاد قرار داد گازی با روسیه به هفت سال حبس محكوم شد.

این در حالی است كه اتحادیه اروپا، اوكراین را برای درمان سریع نخست وزیر سابق این كشور تحت فشار قرار داده است.

یوآخیم گائوك، رئیس جمهور آلمان نیز كه قرار بود به اوكراین سفر كند، آن را لغو كرد و از مقام‌های دولت‌های كشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا مسابقات یورو ۲۰۱۲ را كه اوكراین میزبانی مشترك آن را در ماه ژوئن بر عهده دارد، تحریم كنند.