حزب یولیا تیموشنكو اعلام كرد، وی پس از آنكه از قبول درمان ناراحتی كمرش در یك بیمارستان دولتی اوكراین امتناع كرد، به زندان بازگردانده شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یولیا تیموشنكو، نخست وزیر سابق اوكراین در اكتبر سال گذشته میلادی به اتهام سوء‌استفاده از قدرت و انعقاد قرارداد گازی با روسیه و خدشه‌دار كردن روابط اوكراین با غرب، به هفت سال حبس محكوم شد.

این حكم از جانب اتحادیه اروپا و به عنوان یك "عدالت گزینشی" محكوم شده است؛ به طوری كه دادگاه اروپایی حقوق بشر، كی‌یف را به ارئه مراقبت‌های پزشكی مناسب برای تیموشنكو مجبور كرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تیموشنكو ۵۱ ساله كه هم‌اكنون برای اتهامات اختلاس در حال محاكمه است، برای چند ماه از ناراحتی كمر رنج می‌برد اما وكلا و خانواده وی می‌گویند یولیا تیموشنكو از دریافت مراقبت‌های پزشكی خودداری می‌كند.

تیموشنكو در اواخر جمعه هفته گذشته برای درمان به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شد اما از درمان امتناع كرد.

حزب تیموشنكو در بیانیه‌ای اعلام كرد: یولیا ابتدا به طور مخفیانه در شب به بیمارستان منتقل شد و سپس روز یكشنبه وی ناگهان به زندان بازگردانده شد. مشخص است كه هیچكس قصد نداشته نخست وزیر سابق اوكراین را درمان كند و همه این افراد قصد دارند بار دیگر به اوكراین بفهمانند كه وی با امتناع از درمان به زندان بازگشته است.

نخست وزیر سابق اوكراین پیشتر اعلام كرده بود كه به پزشكان كه دولت برایش در نظر گرفته، اعتماد ندارد.

در جلسه محاكمه جدید وی، تیموشنكو به فرار از مالیات و تلاش برای اختلاس روبروست كه می‌تواند بیش از ۱۲ سال حبس برایش در پی داشته باشد. با این حال تیموشنكو تمام این اتهامات را رد كرده و آن‌ها را بازی سیاسی ویكتور یانوكوویچ، رئیس جمهوری اوكراین می‌داند.

اتحادیه اروپا نیز هشدار داد، چنانچه تیموشنكو همچنان در زندان بماند، به توافقات دو جانبه در امور سیاسی عمل نخواهد كرد و تجارت آزاد با اوكراین را قطع می‌كند.